Home / Bałkany / Serbia / Mieszkańcy Belgradu nie chcą płacić za komunikację miejską
SRBIJA BEOGRAD NOVA PRAVILA BUS PLUSA

Mieszkańcy Belgradu nie chcą płacić za komunikację miejską

Czy mieszkańcy Belgradu będą chodzić pieszo? Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne „Belgrad” (GSP – Gradsko Saobraćajno Preduzeće) od kilku lat zmaga się z drastycznym spadkiem sprzedaży biletów wśród mieszkańców miasta. Sytuacja stała się na tyle poważna, że w styczniu br. związek zawodowy GSP ogłosił, że jeżeli nie zwiększy się sprzedaż biletów na komunikację miejską w stolicy Serbii, przedsiębiorstwo będzie zmuszone wstrzymać swoją działalność. Zgodnie z zapowiedziami związku ruch autobusów, tramwajów i trolejbusów ma być wstrzymywany najpierw na 10 minut, a następnie na pół godziny i godzinę.

Przewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego GSP Zoran Antić zaapelował do wszystkich instytucji publicznych o zwrócenie uwagi na zaistniały problem oraz ostrzegł, że spółka przestanie istnieć, jeśli mieszkańcy Belgradu nie zaczną płacić za świadczone przez nią usługi. Podkreślił również, że jeżeli mieszkańcy Belgradu nie zmienią swojej postawy, GSP nie będzie w stanie nabyć odpowiedniej ilości nowych pojazdów, ani części wymiennych do tych będących już w użyciu.

Statystyki potwierdzają kryzys belgradzkiej komunikacji miejskiej. W przeciągu ostatnich 20 lat sprzedaż biletów spadła o 84 proc. Dla porównania, w roku 2014 sprzedanych zostało 105 000 biletów na przejazd środkami komunikacji miejskiej, podczas gdy w roku 1994 liczba ta wynosiła aż 637 000.

Spadek sprzedaży biletów, a co za tym idzie cięcia budżetu przedsiębiorstwa skutkują wprowadzeniem przez firmę kontrowersyjnych technik oszczędzania: 4800 pracownikom spółki zmniejszono wypłaty oraz wydłużono czas pracy. Dlatego GSP zostało zmuszone zaapelować do publicznych instytucji i przedstawicieli władzy o pomoc. „Apelujemy do Republiki, Miasta, premiera oraz prezydenta Belgradu, aby uczynili wszystko to, co się znajduje w obrębie ich uprawnień oraz obowiązujących przepisów prawnych w celu wyegzekwowania od mieszkańców obowiązku wnoszenia opłat za korzystanie z usług GSP” – powiedział Antić.

Źródła: vesti.rs, b92.net

KOMENTARZE