Home / Bałkany / BiH / Mieszkańcy BiH kupują najmniej piwa na świecie
pivara trebjesa - vijesti.me

Mieszkańcy BiH kupują najmniej piwa na świecie

Według brytyjskich badań na temat popularności i ceny piwa, mieszkańcy BiH znajdują się w grupie krajów, w których wydaje się najmniej pieniędzy na tego rodzaju alkohol (niżej na liście są tylko Ukraińcy). Największą popularnością piwo cieszy się natomiast w Australii i Irlandii.

Według danych zebranych podczas badania dla portalu „Finances Online”, mieszkaniec Bośni i Hercegowiny na piwo rocznie wydaje przeciętnie 99,86 USD (dla porównania w Australii suma ta wynosi 747 USD). Światowa Organizacja Zdrowia zwraca jednak uwagę na to, że chętnie pije się tu wysokoprocentowe napoje alkoholowe – stanowią one 73% spożycia wszystkich alkoholi (piwo to tylko 23%). W porównaniu z innymi krajami bałkańskimi w BiH konsumpcja alkoholu jest jednak najmniejsza. Według badaczy najwięcej pije się w Serbii (ponad 12,5 litra czystego alkoholu rocznie na każdego mieszkańca), zaraz potem w Chorwacji (10 – 12, 4 litra).

Jeśli chodzi o dane z Europy, najwięcej alkoholu wysokoprocentowego i napoi alkoholowych wypijają mieszkańcy Ukrainy, Białorusi, Polski, Czech, Węgier, Rumunii, Słowacji i Rosji (ponad 12,5 litra). Natomiast przeciętnie każdy człowiek na świecie spożywa rocznie 6,1 litra czystego alkoholu. Interesujące jest to, że 30% całego alkoholu jest produkowane w warunkach domowych. Ciekawi jesteśmy jak te dane wyglądają w krajach bałkańskich… .

 

Źródło: radiosarajevo.ba

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE