Home / Bałkany / BiH / Mieszkańcy BiH nie wiedzą, co tankują do swoich samochodów
SIPANJE GORIVA

Mieszkańcy BiH nie wiedzą, co tankują do swoich samochodów

Mieszkańcy BiH nieświadomie tankują do baków swoich samochodów olej bazowy (produkt przerobu ropy naftowej), którego import w ostatnich latach znacznie wzrósł. Jest on mieszany z ropą naftową i sprzedawany jako zwykłe paliwo. W ten sposób firmy, które dopuszczają się tego procederu, zarabiają kilkakrotnie więcej.

W ciągu ostatnich 2 lat do BiH wwieziono prawie 19 milionów kilogramów olejów bazowych o łącznej wartości 40 mln KM (czyli ponad 80 mln PLN). Niepokoić może tendencja wzrostowa importu. Tylko w pierwszej połowie roku 2014 do BiH przywieziono ponad 3 miliony kilogramów olejów (podczas gdy w całym 2012 roku wielkość ta wynosiła około 4 miliony).

Importując oleje bazowe, firmy płacą tylko podatek VAT, podczas gdy w przypadku zakupu ropy należy jeszcze dodać do tego m.in. opłatę akcyzową, celną czy przejazdową. Jeden z importerów i dystrybutorów ropy naftowej potwierdził, że oleje bazowe są nielegalnie wykorzystywane w celu zwiększania zysków. Po zmieszaniu ich z ropą hurtownicy sprzedają je w atrakcyjnej cenie jako zwykłe paliwo. Tankowanie takiej mieszanki, zwiększa zużycie paliwa, co prowadzi do częstszych jego zakupów, a także może doprowadzić do uszkodzenia silników samochodów. Firmy, które dopuszczają się takiego czynu, na jednej cysternie są w stanie zarobić dodatkowo 30 tysięcy KM (ok. 60 tys. PLN). Władze już zapowiedziały zwiększenie kontroli na stacjach benzynowych, a także u dystrybutorów paliw w BiH.

Źródło: radiosarajevo.ba

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE