Home / Bałkany / Miki Manojlović przyszłym ministrem kultury Serbii?
blic.rs
blic.rs

Miki Manojlović przyszłym ministrem kultury Serbii?

Miki Manojlović, znany m.in. z filmów Emira Kusturicy „Ojciec w podróży służbowej”, czy „Underground”, w przypadku wygranej koalicji SNS miałby zostać ministrem kultury. Jak podaje portal eizbori.com, kandydaturę serbskiego aktora rozważa Aleksandar Vučić, premiera i lidera SNS (Srpska napredna stranka).

Bliski współpracownik szefa rządu w rozmowie z portalem Blic twierdzi, że aktor jest asem w rękawie Vučić i mógłby rozwiązać nagromadzone od lat problemy w sferze kultury oraz rozbieżności między władzą i artystami. – Premier nie jest zadowolony z pracy dotychczasowego ministra, Ivana Tasovca. Vučić miał w stosunku do niego wielkie oczekiwania, którym ten nie podołał, a wręcz przeciwnie. Aleksandar Vučić stara się przekonać Manojlovicia do przyjęcia stanowiska, jednak aktor nie dał jeszcze swojej ostatecznej decyzji. – mówi.

Tasovac pozostawił swojemu następcy pustą kasę i niespełnione obietnice, od nierozwiązanej kwestii ubezpieczenia zdrowotnego dla niezależnych artystów do zamkniętych muzeów.

Jakie zadania czekają przyszłego ministra kultury? Między innymi przywrócenie zniesionych dotacji na kinematografię, zapewnienie funduszy na przebudowę i modernizację muzeów, określenie praw autorskich twórców kultury oraz zmiana prawa o zamówieniach publicznych.

Vučić i Manojlović znają się od 2013 roku, spotkali się również w marcu tego roku, na uroczystej kolacji podczas ostatniej wizyty księcia Karola w Serbii.

Sam zainteresowany nie dementuje, ani nie potwierdza doniesień portalu. – Jestem w Paryżu. – kwituje krótko aktor.Dlatego też spekulacje nie ustępują, a do dyskusji dołączyła się wczoraj serbska śpiewaczka operowa, Jadranka Jovanović. – Jeśli Miki odmówi, ja z przyjemnością przyjmę to stanowisko – stwierdziła diwa.

 

źródła: blic.rs, eizbori.com

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE