Home / Bałkany / Chorwacja / Mimo kryzysu 60% Chorwatów za wejściem do UE

Mimo kryzysu 60% Chorwatów za wejściem do UE

Zagrzeb | 29 listopada 2011 r.

Badania opinii publicznej przeprowadzone w szczytowym momencie kryzysu w strefie euro i zarazem w najważniejszym momencie kampanii przedwyborczej w Chorwacji dały interesujące rezultaty: aż 61% tych, którzy deklarują udział w referendum na karcie zakreśliłoby „tak” (w październiku było ich 57%), 32% byłoby przeciw, a frekwencja wyniosłaby nawet 84%. Dane te pochodzą z badań agencji Ipsos Puls, przeprowadzonego w dniach od 1 do 20 listopada na grupie 976 respondentów w ramach CroBarometar (przeprowadzanych regularnie przez tę agencję badań opinii publicznej, których wyniki są prezentowane w programie Dnevnik telewizji Nova TV – przyp. red.).
Najwyższe poparcie – 65% – zarejestrowane zostało wśród osób z wyższym wykształceniem i mieszkańców miast, natomiast pod względem regionów najwyższe było w Zagrzebiu i okolicy (68%), Istrii (67%), Dalmacji (62%) i Lice (58%), a najniższe w północnej Chorwacji – 48%.
– Rezultaty są szczególnie interesujące, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż kampania za przystąpieniem do UE była bardzo słaba. Prowadził ją obecny rząd, który nie cieszy się wysokim poparciem, i który zbyt późno rozpoczął akcję informacyjną. Z powodu zbliżających się wyborów zaniedbano wspólną prezentację projektu „Związek dla Europy” („Savez za Europu”), obywatele byli dosłownie bombardowani negatywnymi informacjami ze strefy euro, a mimo to przeważa pogląd, że Chorwacja wstępując do UE więcej zyska niż straci – skomentował analityk polityczny Višeslav Raos. Podkreślił również: – Unia Europejska jest w stanie kryzysu, ale co mogłoby się stać, gdybyśmy wszyscy na referendum w lutym powiedzieli „nie”? Następnego dnia upadłyby giełdy we Frankfurcie, Berlinie, Londynie, Paryżu… a nasza ekonomia jest na tyle mocno związana z Unią, w ten sposób sami siebie pogrążylibyśmy w jeszcze głębszym kryzysie. Jak twierdzi Raos, wysoka frekwencja jest dobrym znakiem, gdyż uprawomocnia decyzję, ale z drugiej strony te rezultaty powinny być inspiracją dla SDP (Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji), HNS (Chorwackiej Partii Ludowej), ale i dla HDZ (Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej) do prób zminimalizowania wzajemnych napięć, a także przygotowania sceny politycznej do okresu powyborczego, kiedy potrzebna będzie polityka kompromisu.

Tekst: vecernji.hr, tłum. i red. Karolina Włodarczyk

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE