Home / Polska i Bałkany / Mimo kryzysu słoweńska branża energetyczna ma się dobrze

Mimo kryzysu słoweńska branża energetyczna ma się dobrze

Największe słoweńskie przedsiębiorstwa, generujące 30 % przychodów całej gospodarki kraju odnotowały wzrost przychodów i zysków  w ubiegłym roku.

W obliczu widma kryzysu takie wyniki przeglądu działalności 100 największych słoweńskich firm, przedsiębiorców i spółdzielni, dokonanego przez firmę ratingową Bisnode są zaskakujące.

Ocena wykazała, że przychody firm w porównaniu z rokiem 2010 wzrosły o 4,4 %, natomiast w odniesieniu do zeszłego  o ponad 9 %, przy 2,5-krotnym zwiększeniu się zysków. Dobre wyniki są w głównej mierze rezultatem redukcji etatów. W zeszłym roku w sektorze gospodarczym było zatrudnionych 40 000 osób mniej niż w 2009 r.

Czołowe miejsca w rankingu zajmują firmy, które zdaniem Aleksandara Kašeljeviča, ekonomisty Uniwersytetu w Lublanie, mają uprzywilejowaną pozycję w gospodarce.  „Są to głównie firmy z sektora energetycznego, takie jak Petrol, HSE [Holding Slovenske Elektrarne – przyp. red.], podczas gdy przedsiębiorstwa działające w innych gałęziach przemysłu, takich jak  budownictwo, przemysł czy finanse, musiały zajmować się kwestią przejęcia własnościowego zamiast skupić się na podstawowej działalności, dlatego są w o wiele gorszym położeniu”, dodaje Kašeljevič.

Jednocześnie w  Słowenii prawie codziennie bankrutuje jedna firma, a w sektorze gospodarczym jest zatrudnionych coraz mniej pracowników.  Źródeł tego stanu należy upatrywać w braku płynności przedsiębiorstw, zdaniem dyrektor Bisnode Marie Anselmi, należałoby poprawić w pierwszej kolejności dyscyplinę płacową.

 

Źródło: rtvslo.si

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE