Home / Bałkany / Chorwacja / Minął rok od uwolnienia Ante Gotoviny i Mladena Markača
gotovina 040

Minął rok od uwolnienia Ante Gotoviny i Mladena Markača

* zdjęcie tytułowe: „Tramwaj nie kursuje z powodu powitania generała”

Rok temu, czyli 16 listopada 2012 r. mieszkańcy całej Chorwacji gromadzili się na głównych placach miast, gdzie od 9:00 śledzili przebieg procesu w Hadze w sprawie oskarżenia generała Gotoviny o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, które miał popełnić w czasie operacji Burza. Po ogłoszeniu werdyktu przez sędziego Theodora Merona zapanowała prawdziwa euforia, a generałowie o godzinie 16:00 przylecieli do Zagrzebia, gdzie powitali ich politycy i tłumy mieszkańców. Na placu Bana Jelačicia świętując i śpiewając patriotyczne pieśni zebrało się tysiące osób z chorwackimi flagami. Ludzie dzwoniący tego dnia do radia nie mogli powstrzymać emocji i łez szczęścia. Komunikacja miejska została zawieszona. Po przemówieniach i pozdrowieniu zgromadzonego tłumu generałowie udali się na mszę do Katedry.

Ante Gotovina w przemowie w Zagrzebiu podkreślił, że wojna jest już historią i wszyscy Chorwaci wspólnie powinni skupić się na przyszłości. Po uwolnieniu pojawiły się głosy ewentualnego poparcia generała gdyby zdecydował się kandydować w wyborach prezydenckich. Gotovina jednak zdecydował trzymać się z dala od polityki i słowa dotrzymał. Poświęca się własnemu biznesowi, a Markač pisaniu książki i działalności humanitarnej.

Z okazji rocznicy w Zadarze została otwarta wystawa pod nazwą: „Wolność”, na której zostały zaprezentowane fotografie z oczekiwania na przybycie Ante Gotoviny w Zadarze i Pakoštane. Wystawę odwiedził Gotovina z rodziną.

Przypomnijmy, co działo się w Chorwacji 16.11.2012 GALERIA

Źródło: dnevnik.hr, dnevnik.hr, index.hr, dnevnik.hr

About Alicja Samolewicz

KOMENTARZE