Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Minęło 15 lat od nalotów NATO na Serbię
svet.rs-rts

Minęło 15 lat od nalotów NATO na Serbię

W związku z piętnastą rocznicą rozpoczęcia nalotów NATO na Serbię, w kraju ponownie rozgorzała dyskusja na ten temat. Bombardowania w ramach akcji Allied Force (znanej także pod nazwą Miłosierny Anioł) rozpoczęły się 24 marca 1999 roku i trwały ponad 3 miesiące. Jej głównym celem miało być zakończenie czystek etnicznych na Kosowie. Szacunkowa liczba ofiar bombardowań wynosi około 2 tysiące osób, w tym wielu cywilów. Serbskie miasta poniosły także ogromne straty materialne.

Aby uczcić ofiary, 24 marca, który jest oficjalnym dniem pamięci o tych, którzy ponieśli śmierć w wyniku bombardowań, w całym kraju zorganizowano akademie i patriotyczne manifestacje. W obchodach wzięła udział między innymi delegacja z Rosji, która złożyła wieniec pod pomnikiem ofiar nalotów. Wieńce i kwiaty w miejscach pamięci złożyły także rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz miejskich i dostojnicy kościelni. Prezydent Nikolić w swoim przemówieniu na Wydziale Prawa, zaznaczył, że naloty były agresją i przestępstwem, a jego ofiary nie mogą zostać zapomniane, o co apelował do studentów.

Oburzenie w Serbii wywołał wpis na tweeterze, który zamieściła porte-parole NATO, Oana Lungescu. Polityk, w 15 rocznicę bombardowania umieściła na oficjalnym profilu hasło głoszące: NATO – just do it. Uznane zostało to za brak szacunku dla ofiar, które straciły życie w wyniku bombardowań oraz ich rodzin. Wpis odbił się szerokim echem w całym kraju.

W odpowiedzi na pytania ze strony mediów Lungescu odpowiada, że nigdy nie miała na celu obrażania ofiar, ponieważ każda śmierć jest tragiczna. Tłumaczy, że wpis był retweetem wpisu kosowskiej minister Vljory Čitaku, który miał na celu podziękowanie NATO za uratowanie kosowskich cywili przed czystkami etnicznymi. Podkreśla również, że członkowie Paktu Północnoatlantyckiego musieli szybko reagować, w celu obrony mieszkańców Kosowa, stąd decyzja o podjęciu akcji Allied Force.

Prezydent Nikolić, w swoim przemówieniu skrytykował postawę Lungescu oraz podkreślił, że wielu Serbów, w tym rodzin niewinnych ofiar, nadal nie wybaczyło NATO podjęcia decyzji o bombardowaniu. Oczekują oni przeprosin, które są konieczne w celu budowania dalszych poprawnych stosunków między Republiką Serbii a państwami Paktu Północnoatlantyckiego.

źródła: b92.net, tanjug.rs, wikipedia,org, b92.net

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE