Home / Bałkany / Czarnogóra / Minister gospodarki Czarnogóry Vladimir Kavarić z wizytą w Zagrzebiu
Vladimir Kavarić - vijesti.me

Minister gospodarki Czarnogóry Vladimir Kavarić z wizytą w Zagrzebiu

Minister Gospodarki Vladimir Kavarić uczestniczył wczoraj na spotkaniu ministrów  w Zagrzebiu. Jak informuje Ministerstwo Gospodarki, oprócz prezentacji projektów Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) i Gazociągu Jońsko-Adriatyckiego (IAP), na spotkaniu dyskutowano także możliwości współpracy energetycznej w regionie.

Jak zaznaczył Vladimir Kavarić zaopatrzenie w gaz w jak najefektywniejszy, najtańszy i najszybszy sposób przyczyni się do przyspieszenia rozwoju gospodarczego, wzrostu konkurencyjności krajów regionu Bałkanów oraz stanowi dla nich inwestycję w przyszłość.

W spotkaniu uczestniczyli także minister gospodarki Chorwacji Ivan Vrdoljak, minister energetyki i przemysłu Albanii Damian Gjinkuri, minister handlu zagranicznego i współpracy gospodarczej Bośni i Hercegowiny Mirko Šarović oraz dyrektor TAP Kjetil Tungland.

W zaproszeniu jakie chorwacki minister wystosował do Vladimira Kavaricia napisano, że oprócz strategicznego znaczenia dla regionu, projekt TAP-IAP, jest także wyjątkowo ważny dla zaopatrzenia Europy w gaz z Morza Kaspijskiego. Budowa gazociągu przez Czarnogórę, wedle wstępnych obliczeń pochłonęłaby ok. 100 mln EUR. Ze względu na wagę projektu, istnieje możliwość dofinansowania inwestycji nawet w 80% z funduszy UE. Czas budowy gazociągu zaplanowano na 3-4 lata.

Źródło: pobjeda.me, portalanalitika.me

 

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE