Home / Bałkany / BiH / Minister Šarović zachęca do przeniesienia chorwackich zakładów produkcyjnych do BiH

Minister Šarović zachęca do przeniesienia chorwackich zakładów produkcyjnych do BiH

sarovic - seebiz.eu

Chorwacja złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na wprowadzenie dodatkowej koncesji, która umożliwiłaby bezcłowy eksport do BiH, po tym jak po przystąpieniu do Unii Europejskiej Chorwacja przestanie być członkiem układu CEFTA.

Minister handlu zagranicznego i stosunków gospodarczych BiH, Mirko Šarović w swojej wypowiedzi dla chorwackiego portalu hina.hr wyraził swoje stanowisko w sprawie eksportu Chorwacji do BiH, po jej przystąpieniu do UE. Według Šarovicia, nie zostaną wprowadzone żadne koncesje, które umożliwiłyby eksport do BiH bez płacenia cła. Dodał również, że najlepszym rozwiązaniem w tej sprawie jest przeniesienie chorwackich zakładów produkcyjnych do BiH i tym sposobem zapewnienie dalszego bezcłowego handlu z krajami należącymi do układu CEFTA.

Bh. minister zachęca, by Chorwacja przeniosła swoje zakłady produkcyjne do BiH. W ten sposób na wejście do UE przygotowało się wiele przedsiębiorstw chorwackich, takich jak Podravka, Dukat, Gavrilović. Šarović zamierza rozmawiać konkretnie w tej sprawie z chorwackimi przedsiębiorcami w marcu tego roku. – Dzięki temu, Chorwacja miałaby nie tylko możliwość handlu z BiH, ale z wszystkimi państwami należącymi do układu CEFTA. Dla BiH byłby to korzystny układ, ponieważ oznaczałoby to zatrudnienie naszych pracowników oraz korzystanie z surowców znajdujących się na terenie BiH – twierdzi minister.

Źródło: seebiz.eu

About Agnieszka Wirkus

KOMENTARZE