Home / Bałkany / Czarnogóra / Ministerstwo Finansów Czarnogóry prognozuje utrzymanie lub poprawę ratingu
euro - pgportal.me

Ministerstwo Finansów Czarnogóry prognozuje utrzymanie lub poprawę ratingu

Ranking kredytowy Czarnogóry zostanie utrzymany na obecnym poziomie lub nawet ulegnie poprawie – prognozuje Ministerstwo Finansów Czarnogóry.

Oczekujemy, że agencje ratingowe zauważają wysiłki rządu Czarnogóry w celu ustabilizowania finansów publicznych, w tym  zarówno poprawy parametrów fiskalnych, jak  i konkretne rezultaty osiągnięte na tym polu – powiedział agencji Mina Business przedstawiciel Ministerstwa Finansów.

Ze strony Ministerstwa Finansów padły tez deklaracje o zintensyfikowaniu wysiłków skierowanych na reformy strukturalne w najbliższym czasie. Mają one poskutkować zwiększeniem konkurencyjności na poziomie makro- i mikroekonomicznym, co wraz z realizacją większych projektów infrastrukturalnych przyczyni się do osiągnięcia wyższego poziomu fiskalnej, makroekonomicznej i ogólnej stabilności finansowej.

Prestiżowa agencja ratingowa Standard and Poor’s (S&P) niedawno potwierdziła długo- i krótkoterminowy rating Czarnogóry, który jest na poziomie BB-/B, ale zrewidowała prognozy ze stabilnych na negatywne. Natomiast agencja Moody’s w swoim ostatnim raporcie nie zmieniła ratingu Czarnogóry, który od dwóch lat jest na poziomie Ba3.

To nie koniec dobrych wiadomości dla gospodarki.  Bank Centralny Czarnogóry (CBCG) i Związek  Banków Czarnogóry (UBCG), informują , że zarówno klienci indywidualni, jak i podmioty gospodarcze mogą w tym roku liczyć na nieco niższe oprocentowanie kredytów.

W 2013 r. mieliśmy tendencję delikatnego opadania delikatnej obniżki oprocentowania w bankach i instytucjach mikrofinansowych, realnym jest oczekiwanie kontynuacji tego trendu także w bieżącym roku, ale nie należy nastawiać się na drastyczną obniżkę oprocentowania – powiedział wiceprezes CBCG Nikola Fabris.

Według ostatnich oficjalnych danych CBCG, w końcu października 2013 r. przeciętna efektywna stopa procentowa (wraz ze wszystkimi kosztami) dla kredytów wynosiła 9,33%,  a więc w skali r/r uległa obniżce o 0,14%.  

Osoby fizyczne i firmy w końcu października 2013 r. zalegały bankom 2,4 mld EUR na podstawie zaciągniętych kredytów.

Źródło: vijesti.me, vijesti.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE