Home / Bałkany / Czarnogóra / Miód rodzimą marką Czarnogóry
medni dani.portalanalitika.me

Miód rodzimą marką Czarnogóry

W Podgoricy zakończyły się Dni Miodu, zorganizowane we współpracy Ministerstwa Rolnictwa, Stowarzyszenia Pszczelarzy oraz przedsiębiorstwa Tržnice i pijace (dosłowne tłumaczenie – rynki i targowiska) w celu zwiększenia udziału lokalnych produktów w rynku krajowym i promowania zdrowej żywności.

Ministerstwo Rolnictwa dostrzegło w pszczelarstwie i produkcji miodu znaczną szansę rozwoju dla Czarnogóry i możliwość wykształcenia rodzimej marki, ponieważ czarnogórski miód uznaje się za jeden z najlepszych w całym regionie, a także poza nim. Rozpoczęto już działania zmierzające do realizacji tego projektu – trwa budowa Domu miodu w miejscowości Danilovgrad. Celem jest scentralizowanie sprzedaży, przetwarzania i pakowania miodu, przy jednoczesnej poprawie warunków edukacji pszczelarzy i lepszym pozycjonowaniu segmentu miodowego na rynku, szczególnie przez udział turystyki w promocji.

Mimo że znaczna część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z dobroczynnych właściwości miodu, nie posiada jednak kompletnej wiedzy na temat walorów tego specyfiku i jego pozytywnego wpływu na zdrowie. Jednym z założeń Dni Miodu była również edukacja konsumentów i zachęcenie do spożywania miodu i produktów wytwarzanych z niego.

Źródła: rtcg.me

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE