Home / Bałkany / Czarnogóra / MIPA zachęca japońskie firmy do inwestowania w Czarnogórze
Przemysł medyczny - aimbe.org

MIPA zachęca japońskie firmy do inwestowania w Czarnogórze

Agencja Promocji Inwestycji (MIPA) przedstawiła potencjał inwestycyjny Czarnogóry w Osace i zaprosiła japońskich przedsiębiorców do lokowania biznesu w Czarnogórze. Kierownik działu badań i analiz MIPA Dražen Vlaović zaprezentował różnorodne możliwości inwestycyjne Czarnogóry w Osace, przemysłowym centrum regionu Kansai.

MIPA wybrała ten rejon ze względu na jego potencjał ekonomiczny oraz plany rozwijania  biznesu także poza granicami Japonii, zgłaszane przez wiele wywodzących się stamtąd przedsiębiorstw. Oczywistym pozostaje, że Czarnogóra nie jest w stanie przyciągać inwestorów wielkością swojego rynku, ale może być bramą pomagająca wprowadzić swój biznes do Europy, Afryki Północnej i na Bliski Wschód. MIPA podkreśla, że tradycja, technologia i  etyka biznesowa japońskich korporacji w wielu aspektach mogą przyczynić się do szybszego wzrostu gospodarczego Czarnogóry. Ponadto firmy z kraju kwitnącej wiśni są nastawione na inwestycje w sektor przemysłowy, a japońskie inwestycje mają zawsze charakter długookresowy. Wzmocnienie przemysłu Czarnogóry  jest natomiast jednym z podstawowych warunków dla podniesienia standardu życia mieszkańców, co można osiągnąć wzmacnianiem współpracy i wymianą doświadczeń z japońskimi firmami.

W kompleksie Grand Osaka Front, przy prezentacji MIPA obecni byli przedstawiciele 30 firm z tego regionu, którzy następnie wzięli udział w dyskusji. W gronie tym znaleźli się m.in. przedstawiciele takich firm jak Panasonic, Hutech, Marubeni, Hamada, Toyota  Tsusho Corp, Lami Corporation, Sakada Seeds, Masakiya Confentionery.

To nie pierwsza próba zainteresowania japońskich inwestorów Czarnogórą – wcześniej MIPA próbowała zachęcić przedsiębiorców w portowym mieście Kobe, położonym w prefekturze Hyogo. Następnym krokiem ma być powiązywanie czarnogórskich przedsiębiorców z zainteresowanymi firmami z Japonii w ramach pokrewnych gałęzi gospodarki.

Źródło: pobjeda.me, pobjeda.me, mipa.co.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE