Home / Społeczeństwo / „Miss Sarajevo”
Bosnia Miss Sarajevo

„Miss Sarajevo”

5 kwietnia 1992 roku Jugosłowiańska Armia Ludowa zajęła pozycje wokół Sarajewa, rozpoczynając tym samym najdłuższe i najkrwawsze oblężenie w historii powojennej Europy.  Podczas trwającej 1425 dni blokady miasta śmierć poniosło ponad 10 tys. osób, a blisko 56 tys. zostało rannych, z czego znaczący odsetek stanowiły dzieci. W ciągu tych 44 miesięcy na Sarajewo spadło 470 tys. pocisków i granatów, w ciągu doby miasto ostrzeliwane było średnio 329 razy, co czwarty budynek w mieście został poważnie zniszczony, niemal wszystkie w pewnym stopniu poniosły szkody, a blisko 35 000 obiektów właściwie zrównano z ziemią.

Željko Vuković oblężenie nazwał „monstrualnym eksperymentem na około 400 tysiącach kobiet, dzieci, starców, chłopców, dziewcząt – królikach doświadczalnych najbardziej niehumanitarnego testu wytrzymałości ludzkiej”. Antonije Žalica czas ten opisywał jako „okres poszukiwań sensownej reguły w czymś, w czym nie było żadnego zamysłu i porządku”. Dla Igora Štiksa była to „przerażająca gra z ustalonymi z góry rolami katów, ofiar i obserwatorów”.

Obecnie ten rozdział historii kojarzy się przede wszystkim z napisami „Uważaj, snajper!” i niecodziennym wydarzeniem, do jakiego doszło w 1993 roku.  29 maja 17-letnia Inela Nogić odniosła zwycięstwo w wyborach Miss Oblężonego Sarajewa. Uczestniczka zaskakującego konkursu piękności skupiła na sobie uwagę całego świata, gdy zamiast łzawej przemowy o „światowym pokoju” wraz z pozostałymi uczestniczkami pokazała transparent z napisem „Nie pozwólcie im nas zabić”. Zapytana przez dziennikarzy o plany na przyszłość odpowiedziała, że ich nie ma, gdyż „jutro może już nie żyć”.

Dla mieszkańców Sarajewa konkurs był kolejną próbą zwrócenia uwagi i znalezienia kogoś, kto pomoże im zakończyć ten koszmar. Mimo oblężenia organizowali również koncerty i pokazy filmowe w piwnicach, próbując udowodnić samym sobie i reszcie świata, że nie poddadzą się tak łatwo, że mimo tragicznych warunków stać ich na namiastkę normalnego życia.

Obraz uśmiechniętej Nogić do dziś pojawia się nie tylko w większości materiałów związanych z tragedią Sarajewa – stał się również inspiracją dla U2, co zaowocowało powstaniem przejmującego utworu „Miss Sarajevo”. 23 września 1997 roku zespół wystąpił na stadionie Koševo. Choć minęły niespełna dwa lata od zakończenia wojny, koncert, na którym Inela Nogić była gościem honorowym, zgromadził 50 000 widzów z całego regionu.

 

Źródło: newsok.com

 

 

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE