Home / Kultura / Festiwale / MOC SLOVEŃSKICH ATRAKCJI czyli ŚWIATOWE DNI KULTURY SLOVEŃSKIEJ
svetovni-dnevi-slovenske-kulture_plakat1

MOC SLOVEŃSKICH ATRAKCJI czyli ŚWIATOWE DNI KULTURY SLOVEŃSKIEJ

Aby rozpropagować swój kraj, Centrum Języka Słoweńskiego w Lublanie co dwa lata organizuje Światowe Dni, których tegoroczna tematyka krąży wokół kultury.

Od 3 do 9 grudnia odbywać się będą Światowe Dni Kultury Słoweńskiej. Ponad 50 uniwersytetów z całego świata, na których można studiować język słoweński, weźmie udział w tym wydarzeniu. Każdy ośrodek przygotowuje bogaty program wydarzeń promujących słowenistykę, Słowenię i wszystko, co jest z nią związane: kulturę, literaturę, naukę. Również polskie uczelnie są zaangażowane w to przedsięwzięcie, w tym Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Na Śląsku i w Zagłębiu startujemy już…

ljubljana-zima-kopia5 grudnia 2016 (start: 13:15) w Herbaciarni Marzenie (ul. Grochowa 1, Sosnowiec). Przeniesiemy się tam do świata translacji wraz z tłumaczką Tatjaną Jamnik. Jeśli jesteście ciekawi, co powinien wiedzieć początkujący tłumacz literacki, jak wyjść z opresji w przypadku problemów translatorskich, takich jak gra słów, czy jak zdobyć prawa autorskie lub zwiększyć szansę na publikację tłumaczenia – przyjdźcie koniecznie!

Tego samego dnia, w bibliotece CINiBA, będziecie mieli okazję obejrzeć niepowtarzalną wystawę fotograficzną słoweńskiego fotografa – Toma Jeseničnika. Wystawione fotografie pochodzą z książki artysty, nad którą pracował aż 2 lata – w tym czasie przemierzył 65 tys. kilometrów i zrobił 30 tys. zdjęć. Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda najstarszy instrument na świecie, największe zwierzę żyjące w jaskiniach i wielu innych słoweńskich ciekawostek – nie możecie przegapić takiej okazji (wystawa będzie otwarta do 22 grudnia).

ljubljana-zima-27 grudnia 2016 (start: 18:00) w Klubie Podróżników Namaste (ul. Sobieskiego 27, Katowice) poczujemy klimat zimowej Słowenii wraz z właścicielką agencji turystycznej Slovenika, Dominiką Pawlak. Wieczór zatytułowany jest SŁOWENIA ZIMĄ – w trakcie spotkania poznamy zimowe atrakcje tego kraju – gwarantujemy, że o tej porze roku w Słowenii nie można się nudzić – każdy znajdzie coś dla siebie, od wydarzeń związanych z karnawałem po skoki narciarskie. Na gości czekać będzie także quiz, zatem emocji z pewnością nie zabraknie.

karneval8 grudnia 2016 (start: 9.45) na Wydziale Filologicznym UŚ (ul. Grota Roweckiego 5, Sosnowiec) dziennikarz, redaktor, wykładowca doc. dr Bernard Nežmah, wygłosi w języku słoweńskim intrygująco zatytułowany wykład Wulgaryzmy i przekleństwa. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć dlaczego Słoweńcy mówią „trzystu włochatych niedźwiedzi”, to z pewnością dowie się tego na niniejszym wykładzie. Prelekcja ukaże temat z perspektywy historycznej, językowej i socjologicznej. Oprócz tego B. Nežmah poprowadzi warsztaty o gatunkach dziennikarskich.

LEPO VABLJENI!  SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Organizator: Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego
Autorki: Dorota Jaworska, Weronika Woźnicka

svetovni-dnevi-slovenske-kulture_plakat1

KOMENTARZE