Home / Gospodarka / Modernizacja przestrzeni lotniczej Kosowa

Modernizacja przestrzeni lotniczej Kosowa

Modernizacja lotniska w Prisztinie - telegrafi.com

Port lotniczy Prisztina im. Adema Jashariego znajduje się w końcowej fazie modernizacji. Lotnisko zostanie dostosowane do obowiązujących w Europie, międzynarodowych standardów ICAO oraz do wymagań Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej EUROCONTROL (European Organisation for the Safety of Air Navigation), która została utworzona w celu ujednolicenia procedur kontroli ruchu lotniczego w europejskiej górnej przestrzeni powietrznej.

Modernizacja lotniska ma ogromne znaczenie dla kraju. Jest niezbędna w celu spełnienia wymogów Urzędu Lotnictwa Cywilnego w Kosowie i będzie miała bezpośredni wpływ na jakość usług świadczonych przez lotnisko.

Projekt modernizacji zawiera w sobie również projekty poboczne, tj. zakup nowych radarów, urządzeń nawigujących oraz rejestrujących, dostosowanie do standardowych procedur STAR i SID, a także niezbędne szkolenia personelu. Całość projektu ma zostać zrealizowana do końca 2013 roku i ma kosztować około 8 mln EUR.

Równocześnie zakończono właśnie modernizację systemu ATIS, który należy do najważniejszych systemów w użyciu oraz komunikacji pomiędzy pilotem oraz kontrolerem. Planowane są również kolejne inwestycje w rozwój portu lotniczego w Prisztinie, aby go dostosować do międzynarodowych standardów.

 

Źródło: telegrafi.com

About Sylwia Zapalska

KOMENTARZE