Home / Bałkany / BiH / „Moja Bośnia” – premiera spektaklu na deskach Teatru Starego w Bolesławcu
PLAKAT Moja Bośnia - kurier-legnicki.pl

„Moja Bośnia” – premiera spektaklu na deskach Teatru Starego w Bolesławcu

- To nasz spektakl — tak o nim mówimy, bo inspiracją do miłosnej historii rodem z Bałkanów są autentyczne losy mieszkańców Powiatu Bolesławieckiego, a pomysł spektaklu „urodził się” podczas jedzenia chorwackich przysmaków w bolesławieckiej restauracji Jazzva. Od kęsa do wielkiego przedsięwzięcia… – opowiadają twórcy „Mojej Bośni”. Premiera przedstawienia odbędzie się 12 i 13 września 2014 r. w Teatrze Starym w Bolesławcu, w projekt zaangażowało się wielu ludzi, twórców, stowarzyszenia oraz samorządy.

„Moja Bośnia” to historia o lokalnej społeczności – polskich emigrantach do krajów byłej Jugosławii, którzy po latach bałkańskiej tułaczki wraz ze swoimi jugosłowiańskimi rodzinami osiedlili się w okolicy Bolesławca. W opowieści znajdzie się wiele odniesień do historii Bolesławca i Dolnego Śląska. W fabułę zostały wplecione informacje i wspomnienia o lokalnych miejscach, rozpoznawalnych dla widzów wydarzeniach, obiegowych anegdotach, historiach zapisanych w prasie i miejskich rocznikach. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia „Koło Chłopa” scenografowie skorzystają też ze zbiorów Skansenika w Tomisławiu. – Scenografia to są sprzęty z ich domów, przywiezione jeszcze stamtąd, z Jugosławii. To wszystko zagra – emocje, historia… To będzie wielkie wydarzenie – powiedział Starosta Bolesławiecki, Dariusz Kwaśniewski.

- Wyszliśmy od prostych opowieści o pojedynczych życiach naszych bohaterów, które zebraliśmy w wielogodzinnych rozmowach, odnaleźliśmy w starych dokumentach, pamiętnikach, nagraniach i książkach. Z wyszukanych w ten sposób wzruszających wydarzeń, ale i zabawnych epizodów, utkaliśmy fabułę naszej nowej bolesławieckiej ballady. Tło dla opowieści stanowią wielopokoleniowe bałkańskie waśnie, zakończone tą bodaj najokrutniejszą wojną „nowych czasów” z lat 90. XX wieku. Przyjrzymy się problemom narastających po II wojnie światowej nacjonalizmów, które z wielkiej międzynarodowej areny przeniosą się na wioskowe, polskie podwórka i dzięki temu staną się wyraźniejsze i prostsze, niejako ogołocone z haseł wielkiej polityki – mówią twórcy. – Wyszliśmy od szczegółu i jednostki, by pokazać prawidła, które w wielkim formacie decydują o losach narodów. Najtrudniejszym wyzwaniem dla opowieści jest dotknięcie bolesnych kart historii narodów bałkańskich, które wciąż przecież stanowią dla wielu tabu.

W Polsce pamięć o wojnie z lat 90., tak nagłośnionej przez media, umarła pod natłokiem wieści o międzynarodowych konfliktach i wojnach domowych następnych lat. Chcemy przypomnieć polskim widzom, że wojny to nie tylko wydarzenia medialne, a narody nimi dotknięte przez wiele pokoleń muszą radzić sobie z powstałą w ich wyniku traumą.

Odwołujemy się do historii, kultury i zwyczajów jugosłowiańskich, które w rejonie Bolesławca wciąż są bardzo żywe. Nie tworzymy opowieści folklorystycznej, pokazujemy jednak jak trudne, ale i barwne jest kultywowanie swojej tradycji wśród ludzi, dla których jest ona czasami egzotyczna – mówią.

Spektakl „Moja Bośnia” będzie grany w nowo odrestaurowanym Teatrze Starym w Bolesławcu, a następnie odwiedzi miejscowości, w których żyją reemigranci. Planowany jest również objazd po Bośni i Hercegowinie. Jest to dramaturgiczny debiut Katarzyny Knychalskiej, teatrologa, prezeski Fundacji Teatr Nie-Taki we Wrocławiu, redaktor naczelnej teatralnego kwartalnika Nietak!T i portalu teatralny.pl oraz konsultanta programowego legnickiego Teatru Modrzejewskiej.

Dla realizacji przedstawienia skomponowany został zespół aktorski w składzie: Alina Czyżewska, Magda Drab, Helena Ganjalyan, Marta Karmowska, Jakub Kotyński, Hubert Kułacz, Adam Pietrzak, Albert Pyśk, Bartosz Turzyński oraz Grzegorz Wojdon. Muzykę, która wykonywana będzie na żywo, komponuje Jacek Hałas, zaś scenografia i kostiumy będą dziełem Małgorzaty Bulandy.

Moja Bośnia Katarzyny Knychalskiej

Reżyseria: Jacek Głomb

Scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda

Muzyka: Jacek Hałas (wykorzystane zostaną także oryginalna muzyka i pieśni bośniackie)

Ruch sceniczny: Witold Jurewicz

Aktorzy: Alina Czyżewska, Magda Drab, Helena Ganjalyan, Marta Karmowska, Jan Kochanowski, Hubert Kułacz, Adam Pietrzak, Albert Pyśk, Bartosz Turzyński, Grzegorz Wojdon

Muzycy: LAUTARI TRIO – Maciej Filipczuk, Jacek Hałas, Michał Żak

Koordynator projektu: Piotr Michałowski

Premiera: 12 i 13 września 2014 r. w Teatrze Starym w Bolesławcu
12 września – godz. 19.00
13 września – godz. 20.00

Pozostałe spektakle w 2014 roku:

12, 13, 14 października (Teatr Stary w Bolesławcu)

17 października w Ocicach (Dom Ludowy) – Powiat Bolesławiecki

18 października w Nowogrodźcu (Aula Gimnazjum i. A. Mickiewicza) – Powiat Bolesławiecki

19 października w Gromadce (sala GOKiS w Gromadce) – Powiat Bolesławiecki

7, 8, 9 listopada (Teatr Stary w Bolesławcu)

Produkcja: Fundacja Teatr Nie-Taki z Wrocławia przy współpracy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

Produkcję i eksploatację spektaklu w 2014 r. sfinansują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundacja „Polska Miedź”, Powiat Bolesławiecki

Patronat: Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

Źródła: e-teatr.plkurier-legnicki.pl,  bolec.infoteatr-nie-taki.pl, gazeta.teatr.legnica.pl

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE