Home / Bałkany / BiH / Monti: Unia potrzebuje BiH

Monti: Unia potrzebuje BiH

BiH jest potrzebna UE i wierzę, iż swoją wyjątkowością wzbogaciłaby wielką, unijną rodzinę – oznajmił premier Włoch Mario Monti po spotkaniu z premierem BiH Vjekoslavem Bevandą.

Premier dodał również, że szybsze zbliżenie do UE wymaga spełnienia dwóch warunków: dobrej podstawy gospodarczej oraz rozwiązania wewnętrznych problemów przez obywateli, którzy powinni skupić się na przyszłości i pracy na rzecz wspólnego celu, jakim jest UE. Nawiązując do odbywającego się w Sarajewie spotkania międzyreligijnego (9-11.09.2012), wskazał, iż pokojowe współistnienie jest możliwe.

Premierzy omówili sposób, w jaki z kryzysem ekonomicznym radzą sobie Włochy i BiH. Monti podkreślił, iż jest to okres trudny dla wszystkich, wymagający współpracy i konstruktywnego dialogu. Poruszono również kwestię dalszego wsparcia BiH przez Włochy na drodze do UE, które opierać powinno się przede wszystkim na współpracy gospodarczej. Bevanda zaproponował kilka obszarów, które mogłyby zainteresować włoskich inwestorów, tj. Korytarz Vc, autostrada adriatycko-jońska, sektory energetyczny i bankowy oraz lotnisko w Mostarze.

Monti spotkał się także z Prezydium BiH, którego członkowie ogłosili, iż współpraca bilateralna z Włochami jest dobra, jednakże mogłaby zostać wzmocniona, szczególnie w dziedzinie energetyki . Odniesiono się również do implementacji wyroku ETPC ws. „Sejdić-Finci”, która wciąż pozostaje jednym z warunków na drodze do integracji z UE.

Źródło: sutra.ba

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE