Home / Polska i Bałkany / Moody’s obniżył oceny kredytowe trzem słoweńskim bankom

Moody’s obniżył oceny kredytowe trzem słoweńskim bankom

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła w środę oceny trzem największym słoweńskim bankom: NLB, NKBM i Abance. Przyczyną obniżenia ocen ryzyka kredytowego jest pogorszenie się stanu portfela kredytowego banków. Łączny poziom niespłaconych pożyczek, z 14% w roku 2010, wzrósł w zeszłym roku do 17%. Ponadto Moody’s ocenia fundamenty kapitałowe wszystkich trzech słoweńskich banków jako słabe i niedostateczne w konfrontacji z większymi tegorocznymi stratami.

Oceny NLB i NKBM z Ba1 obniżyły się na Ba2, natomiast Abanki z Ba2 na Ba3. Jednocześnie Moody’s zapowiedział, że oceny wszystkich trzech banków mogą ponownie się obniżyć, zależą one od wprowadzania w życie planów dotyczących powiększania kapitału, stabilizacji problematycznych kredytów oraz zdolności i gotowości rządu do zapewnienia terminowego i wystarczającego wsparcia, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

NLB i NKBM skomentowały decyzję Moody’s publikując na stronie internetowej giełdy w Lublanie oświadczenie, w którym wspomniały jedynie o tym, że przyczyną obniżenia oceny jest pogorszenie portfela kredytowego. Abanka dodała, że spodziewała się otrzymania niższej oceny i jednocześnie uważa, że niższa nie wpłynie ona negatywnie na działalność banku. Zarząd i Rada Nadzorcza Abanki, aby wzmocnić pozycję kapitałową banku zaproponowali zwiększenie kapitału o 50 mln EUR.

Źródła: rtvslo.si, siol.net, delo.si

About Aleksandra Goczol

KOMENTARZE