Home / Bałkany / Czarnogóra / Moody’s utrzymał rating czarnogórskich obligacji na poziomie Ba3
rating-ekathimerini.com_

Moody’s utrzymał rating czarnogórskich obligacji na poziomie Ba3

Agencja ratingowa Moody’s w swoim ostatnim raporcie dot. Czarnogóry nie zmieniła ratingu kraju, który od dwóch lat jest na poziomie Ba3.  Potwierdzono także, iż prognozy dla ratingu kraju są pozytywne.

Obecny rating mógłby się spotkać z silnymi naciskami, jeżeli prognozy dla finansów publicznych i bilans płatniczy pogorszą się, albo ostatnie próby konsolidacji finansów państwa i instytucjonalne wzmocnienie nie okażą się sukcesem. Sygnałem do obniżenia ratingu mogą być także znaki, że stabilność finansowa kraju jest zagrożona albo przewidywany jest niższy wzrost gospodarczy.

Jednocześnie podkreślono, że rating może zostać podniesiony, jeżeli obecna polityka fiskalna przyniesie efekty w postaci oszczędności budżetowych i zmniejszenie deficytu rachunku bieżącego. Czarnogórski rating zostanie oceniony wyżej, jeżeli czarnogórska gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna ukierunkowując się na przyspieszenie wzrostu PKB i lepsze widoki na uzdrowienie bilansu płatniczego.

Analitycy amerykańskiej agencji oceniają, że rating obligacji państwowych na tym poziomie pokazuje iż gospodarka Czarnogóry jest stosunkowo mała i zależna od zagranicznych inwestycji, jak i korzyści gospodarczych i instytucjonalnych jakie odnosi Czarnogóra z postępujących negocjacji z UE. Agencja ratingowa Moody’s szacuje rating kredytowy wszystkich krajów na podstawie czterech wskaźników – siły ekonomicznej, instytucjonalnej, stabilności finansów publicznych i skłonności do ryzyka, jak i wzajemne ich oddziaływanie.

Czarnogórski rating jest stosunkowo słaby z powodu małego rynku wewnętrznego generującego niewielki popyt, ograniczonego zróżnicowania gospodarki i zbyt małego ograniczenia wydatków publicznych, które mogłoby wzmocnić inwestycje. Ponadto wzrost PKB zwolnił z 2,5% w 2011 r. do 0,5% w 2012 r. i głównym tego powodem był słaby eksport produktów metalurgicznych. Jak podaje Moody’s w 2013 r. oczekiwany jest wzrost gospodarczy rzędu 1,5% i będzie on o 6-7% niższy od rekordowego wzrostu PKB, zanotowanego przed kryzysem gospodarczym.

Przekształcenie nadwyżki budżetowej w deficyt doprowadziło do tego, że dług publiczny z 29% w 2008 r. wzrósł do 51% w 2012 r. Zdaniem analityków korzystna dla gospodarki i ratingu Czarnogóry będzie dalsza integracja z UE, co doprowadzi do szybszego wzrostu PKB, a także poprawi klimat dla eksportu i zagranicznych inwestycji.

Źródło: vijesti.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE