Home / Bałkany / Bułgaria / Rumunia, Bułgaria: Most z marzeń i swarów połączył brzegi Dunaju

Rumunia, Bułgaria: Most z marzeń i swarów połączył brzegi Dunaju

Autor: Krzysztof Górski

Mieszkańcy rumuńskiego miasta Calafat i bułgarskiego Widina od dziś mogą wpadać do siebie na kieliszek rakiji albo cujki. Nową konstrukcję spinającą brzegi najdłuższej rzeki Europy na wysokości obu miast uroczyście otworzą dziś premierzy Rumunii i Bułgarii – Victor Ponta i Bojko Borisow, oraz komisarz Unii Europejskiej ds. rozwoju regionalnego Johannes Hahn.

Na razie most będzie dostępny tylko dla ruchu pieszego. Nieco poczekają jeszcze samochody osobowe i pociągi, które nad falami Dunaju przejadą w przyszłym roku. Przy moście trzeba wykonać jeszcze liczne prace wykończeniowe – asfaltowanie, położyć tory i hydroizolację.

Kierowcy będą mieli do swojej dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, poza tym wybudowane będą tory kolejowe, dwa chodniki i ścieżka rowerowa. Do roku 2030 budowla ma zapewniać przelotowość 8400 pojazdów oraz 30 pociągów dzienne.

O moście łączącym rumuński Calafat i bułgarski Widin myślano już w XIX stuleciu (działania w tym celu podejmowali bułgarscy rajcy), ale porozumienie o budowie rządy Rumunii i Bułgarii podpisały w 2000 roku. Nieporozumienia pomiędzy urzędnikami obu krajów sprawiły, że robotnicy na plan budowy weszli dopiero siedem lat później. Realizację ambitnych planów opóźniały protesty wokół przetargów i kłopoty z wywłaszczeniami, a przede wszystkim kolejne rządy Rumunii, które  naciskały na inną lokalizację konstrukcji – bliżej Bukaresztu, a tym samym portu w Konstancy.

Na oficjalnej stronie budowy możemy przeczytać, że sam most jest inwestycją bułgarską, zleceniodawcą budowy, wykonywanej przez hiszpańską firmę Fomento de Construcciones y Contratas SA, jest ministerstwo transportu Bułgarii. To samo źródło informuje, że Rumunia była odpowiedzialna za infrastrukturę związaną z dostępem do mostu, pięć kilometrów torów kolejowych, a także wspólny punkt kontroli celnej i ruchu.

Koszt konstrukcji, który do ubiegłego roku szacowano na około 226 mln euro, okazał się 27 mln EUR wyższy. Źródła finansowania to program ISPA (ang. Instrument for Structural Policies for Pre-Accession), w ramach Funduszu Spójności (70 mln EUR), pożyczka z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (70 mln EUR), wkład własny Bułgarii – 60 mln EUR, niemiecki bank KfW (Kreditanstalt fur Wiederaufbau) 2 mln EUR w formie pomocy i 18 mln EUR w formie pożyczki, Francuska Agencja ds. Rozwoju 5 mln EUR. Pokrycie finansowe wkładu strony rumuńskiej zapewnia Unia Europejska poprzez program ISPA (34 mln EUR) i wkład własny Rumunii (33 mln EUR).

Strategiczne znaczenie mostu polega na tym, że ułatwia ruch samochodowy i kolejowy w ramach paneuropejskiego korytarza transportowego, a ściślej korytarza IV między niemieckim Dreznem a Stambułem (przez m.in. Pragę, Wiedeń, Bratysławę, Budapeszt, Bukareszt i Salonik).

Mierząca 1791 metrów konstrukcja jest jednym z najdłuższych mostów na Dunaju (część rumuńskich mediów błędnie podaje nawet, że najdłuższym), jego fundamenty są zanurzone 60 do 80 metrów pod poziomem wody. W żeglownej części rzeki zostały rozmieszczone 178 segmenty o wadze do 240 ton każda, w części nieżeglownej znajduje się jeszcze 300 o ciężarze o połowę mniejszym.

Za dwa lata swoje stulecie będzie obchodził drugi most łączący Rumunię i Bułgarię pomiędzy Giurgiu a Ruse, tzw. Most Przyjaźni (rum. Podul Prieteniei, buł. Мост на дружбата). Mierzy 2,8 km długości i w chwili oddania do użytku był to najdłuższy drogowo-kolejowy most w Europie.

 

Źródła: Radio România Actualităţi, agerpres.ro

 

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE