Home / Bałkany / BiH / Mostar współkandydatem do tytułu ESK 2020

Mostar współkandydatem do tytułu ESK 2020

Mostar - mistral.com.pl.

Zadar, Trogir, Šibenik, Hvar, Pag, Sinj, Brač, Mostar i Kotor – miasta partnerskie Splitu, będącego kandydatem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2020 – rozpoczęły współpracę w zakresie promocji łączącego je „światowego dziedzictwa”, obwieścił burmistrz Mostaru, Ljubo Bešlić.

Każde z miast zajmuje się realizacją określonych programów, które akcentują ich związek z kulturą śródziemnomorską. Docelowo ma je charakteryzować nowoczesność i innowacyjność przy jednoczesnym oparciu o tradycję, co jest jednym z głównych założeń inicjatywy. Bešlić ogłosił, iż miasta stworzą wspólny program, zgodny tematycznie, który podkreślałby nie tylko historyczne i geograficzne zależności, ale wzmocniłby także dotychczasową współpracę.

Dodał również, że Chorwacja otrzymała oficjalne potwierdzenie Komisji Europejskiej, iż jedno lub więcej miast z tego kraju będzie miastem-gospodarzem Europejskiej Stolicy Kultury 2020. Wybór należy do KE i Ministerstwa Kultury Chorwacji – instytucje te rozpiszą konkurs dla kandydatów. Obecnie nominowanymi miastami są Rijeka, Osijek, Dubrownik, Pula i Split, który jako jedyny przewiduje współpracę transgraniczną z Mostarem i Kotorem. W miastach partnerskich, o których mowa we wniosku złożonym przez władze Splitu, znajduje się najwięcej zabytków pod ochroną UNESCO. Split stałby się liderem projektu, a tytułem „stolicy kultury” podzieliłby się z pozostałymi miastami włączonymi do projektu.

KE zaproponowała już wcześniej kolejność państw członkowskich, spośród których wybrano by Europejską Stolicę Kultury w okresie do 2019 roku – kolej Chorwacji przypadłaby natomiast w roku 2020. Tytuł ESK do tej pory otrzymało 46 miast; swoją kandydaturę zgłaszać mogą jedynie państwa członkowskie.

Kryteria oceny wniosków w ramach tej inicjatywy podzielone są na sześć kategorii: długoterminowa strategia, zdolność działania, oferta kulturalna i artystyczna, wymiar europejski, zasięg i kontrola programu. Większość miast w ramach programu zainwestowała również w infrastrukturę, co byłoby szczególnie ważne dla Mostaru, intensywnie działającego w ostatnim czasie na rzecz promocji turystyki.

Źródło: mostarlife.com

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE