Home / Bałkany / Bułgaria / Możliwa dymisja Prezesa Narodowego Banku Bułgarii
Ivan Iskrov

Możliwa dymisja Prezesa Narodowego Banku Bułgarii

Prezes Narodowego Banku Bułgarii (BNB), Iwan Iskrow rozważa udział w wystąpieniu, w którym wyjaśni, iż jest niewinny kryzysowej sytuacji Korporacyjnego Banku Handlowego (KTB) i jest gotowy podać się do dymisji w dniu, w którym zostanie ogłoszony rząd techniczny – 6-go sierpnia.

Iskrow chciałby zaznaczyć, że pozostałby na swoim stanowisku, ale tylko pod warunkiem, że otrzymałby zaufanie ze strony głowy państwa i Premiera.

Biuro Prasowe Skarbu Państwa zaprzecza, aby Iskrow miał zamiar podać się do dymisji.

Przed kilkunastu dniami, Iskrow wyraził gotowość do rezygnacji ze swojego stanowiska, jeśli Zgromadzenie Narodowe wyznaczyłoby kandydata na jego miejsce. Jako uzasadnienie swojej decyzji podał wykorzystywanie Prezesa BNB do przedwyborczych celów politycznych poprzez systemowe i niedopuszczalne oskarżenia.

Jednym z największych krytyków Prezesa BNB jest lider partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB), Bojko Borisow. Wstępnie ogłosił, że na powyższe stanowisko proponuje  obecnego zastępcę, Kalina Hristowa.

Kilka dni temu, Borisow jednak niespodziewanie zmienił zdanie w sprawie natychmiastowej zmiany Prezesa BNB. Jako argument podał ogromne ryzyko polityczne związane z tym, że głosowałby nowy Prezes i jego zastępca z poparciem GERB-u i DPS-u (Ruch na rzecz Praw i Wolności).

Źródło: business.actualno.com

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE