Home / Gospodarka / Inwestycje / Możliwy 250-milionowy kredyt Banku Światowego dla Serbii
Svetska banka

Możliwy 250-milionowy kredyt Banku Światowego dla Serbii

Kredyt w wysokości 250 milionów USD może zostać udzielony Serbii przez Bank Światowy już we wrześniu. Istnieją jednak warunki – rząd powinien jak najszybciej rozwiązać problem związany ze restrukturyzacją przedsiębiorstw.

Wiceprezes Banku Światowego dla regionu Europy i Azji Środkowej, Laura Tuck, która spędziła dwa dni w Belgradzie, przedstawiła warunek serbskiemu premierowi Aleksandorowi Vučiciowi. Mowa o 157 stanowiących duży wydatek dla państwa przedsiębiorstwach w trakcie restrukturyzacji. Laura Tuck zauważyła, że zmiany Ustawy o prywatyzacji są dobrym początkiem zmian, ale ostrzega też, że pracownicy, którzy zostaną bez pracy muszą otrzymać godną rekompensatę. Tuck zaleca też Serbii porozumienie się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Jeśli reformy w postaci odpowiednich ustaw weszłyby w życie latem, kredyt przeznaczony na rozwój gospodarczy i wzrost konkurencyjności mógłby trafić do Serbii już we wrześniu. Bank Światowy zapewnia, że w sprawie koniecznych reform służy premierowi pomocą.

Źródła: tanjug.rs, rts.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE