Home / Gospodarka / Możliwy eksport czarnogórskiego mięsa na rynek rosyjski

Możliwy eksport czarnogórskiego mięsa na rynek rosyjski

prsuta.pobjeda.me

Po trzech latach starań sześciu producentów mięsa i produktów mięsnych z Czarnogóry otrzymało zgodę władz rosyjskich na eksport swoich wyrobów na rynek Federacji Rosyjskiej – ogłoszono z ambasady Czarnogóry w Moskwie. Możliwość tę zagwarantowano firmom Goranović z Nikšicia, Mesopromet z miejscowości Bijelo Polje, Gradina Company z Rožaja, Interprodukt i Nani prom z Cetinje oraz Pantomarket z Herceg Novi.

– Jest to oficjalna i ostateczna decyzja Federalnej Służby ds. Kontroli Weterynaryjnej Federacji Rosyjskiej, która została podjęta po wcześniejszym wstępnym zatwierdzeniu postanowień w roku 2012. i po spełnieniu przez czarnogórskie firmy szeregu niezbędnych wymogów – poinformował Ambasador Czarnogóry w Moskwie, Zoran Jocović.

W październiku i listopadzie 2011. roku zostały przeprowadzone kontrole czarnogórskiego mięsa, na skutek których wyjawiono pewne niedociągnięcia. Producentom udało się je jednak zniwelować. Musieli spełnić wymogi obowiązujące nie tylko w Rosji, ale i w Kazachstanie i na Białorusi.

– Biorąc pod uwagę fakt, jak wiele europejskich przedsiębiorstw chciałoby móc eksportować swoje towary na rynek rosyjski, należy docenić nasz ogromny sukces – uważa minister rolnictwa Czarnogóry, Petar Ivanović. Pod koniec stycznia udało nam się zaprezentować produkty czterech spółek na targach żywności w Moskwie, gdzie zakończyły się pierwsze prace nad uzyskaniem pozwolenia na eksport – kontynuuje. Twierdzi ponadto, że to doskonała okazja, aby zwiększyć poziom eksportu i zminimalizować ujemne saldo handlu produktami żywnościowymi.

Dzięki nowopowstałym możliwościom eksportu można oczekiwać, że w przyszłości czarnogórscy producenci mięsa i przetworów mięsnych będą poszerzać swój potencjał i tworzyć nowe miejsca pracy.

 

Źródła: pobjeda.me, portalanalitika.me

 

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE