Home / Polityka / MTK: Zdravko Tolimir skazany na dożywocie

MTK: Zdravko Tolimir skazany na dożywocie

12 grudnia br. Międzynarodowy Trybunał Karny większością głosów (dwóch sędziów głosowało za, jeden przeciw) skazał generała Armii Republiki Serbskiej (VRS) Zdravka Tolimira na dożywocie, uznając go za winnego ludobójstwa Muzułmanów w Srebrenicy w 1995 r.,  współdziałania w celu popełnienia ludobójstwa, eksterminacji, morderstw, prześladowań i przymusowego przesiedlenia Muzułmanów z miejscowości Srebrenica i Žepa od lipca do listopada 1995 r. Tolimira określono „prawą ręką, oczami i uszami” ówczesnego dowódcy VRS, Ratka Mladicia.

Izba Orzekająca ustaliła, że VRS od 13 lipca do sierpnia 1995 r. zabiła co najmniej 4917 Muzułmanów ze Srebrenicy, lecz jest to „ostrożny szacunek”. Sędzia Christoph Flügge w uzasadnieniu wyroku powiedział, iż łączna liczba ofiar wynosi przynajmniej 6000. Izba odrzuciła niepotwierdzony zarzut deportacji.

W werdykcie stwierdzono, że nie tylko masowe mordy, lecz również zabicie trzech muzułmańskich przywódców w miejscowości Žepa były ludobójstwem, tak jak i przesiedlenie tysięcy muzułmańskich kobiet i dzieci ze Srebrenicy i Žepy, które przeprowadzono z zamiarem zniszczenia, całkowitego lub częściowego, bośniackich Muzułmanów jako grupy etnicznej. Zgodnie z wyrokiem, mordów dokonano w ramach wspólnego projektu wojskowych i politycznych liderów RS.

Źródło: seebiz.eu

 

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE