Home / Bałkany / BiH / Mundial 2014 – Chorwacja i BiH
antecash - bljesak.info

Mundial 2014 – Chorwacja i BiH

Mimo że Brazylia nadal nie jest w pełni gotowa na zorganizowanie tak dużej imprezy masowej, jaką są mistrzostwa świata w piłce nożnej, to już 12 czerwca rozpocznie się tam święto piłki nożnej – mundial 2014.

Brazylia gotowa na mundial?

Stadion, na którym ma się rozegrać mecz otwarcia – Arena Corinthians w Sao Paulo – jeszcze dwa tygodnie temu nie mógł uzyskać pozytywnej opinii straży pożarnej, która nie dopuszczała części trybun do użytku. Zadaszenie nie było wykończone, występowały problemy z łącznością telefoniczną, a teren wokół stadionu był jednym wielkim placem budowy. Kolejny test miał się odbyć 29 maja, ale przesunięty został na 2 czerwca. Przygotowania trwają już 7 lat, bo Brazylia dowiedziała się, że zostanie gospodarzem mistrzostw w 2007 r. Wtedy kraj ten był w polepszającej się sytuacji gospodarczej i oczekiwał ogromnych reform. Jednak trochę ponad rok temu zorganizowano tam masowe protesty pokazujące niezadowolenie Brazylijczyków, a mistrzostwa stały się ich kartą przetargową. W mediach zaczęły pojawiać się informacje o horrendalnych sumach przeznaczanych na przygotowania (siedem stadionów wyremontowano, a pięć zdecydowano się zbudować od nowa), podczas gdy Brazylią zawładnął kryzys. Dodatkowo wypadki śmiertelne na budowach wzmagały niezadowolenie. Mieszkańcy Sao Paulo są podzieleni w kwestii słuszności organizacji takiego wydarzenia. Jedni widzą w tym szansę na zarobek – przeważnie w branży turystycznej, inni mają nadzieję, że świat zobaczy, z jakimi problemami boryka się ich kraj. Wg sondaży Datafolha organizację mistrzostw popiera 48 proc. Brazylijczyków, sześć lat temu było to odpowiednio 79 proc.

Mimo to od dawno zapadłej decyzji nie ma już odwrotu i MŚ odbędą się w Brazylii między 12 czerwca a 13 lipca. Mecze rozegrane zostaną w 12 miastach: Belo Horizonte, Brasilii, Cuiabie, Kutytybie, Fortalezie, Manaus, Natal, Porto Alegre, Recife, Rio de Janeiro, Salvador da Baia i Sao Paulo.

Ci, którzy planują podróż do Brazylii, liczyć się muszą z dużymi kosztami. Cena wynajmu wzrosła średnio o 229-328 proc., a kraj ten oczekuje 600 000 turystów, którzy już dawno zaczęli się starać o rezerwację noclegu i biletów.

Symbole mundialu 2014

Maskotka piłkarskich mistrzostw po raz pierwszy pojawiła się w Anglii w 1966 roku, był nią sympatyczny lew Willie, który miał nawet swoją piosenkę. W tym roku symbolem mundialu będzie pancernik kulowaty Fuleco – zagrożony wyginięciem gatunek ssaka. W ten sposób mistrzostwa przyczynią się do rozpowszechnienia wiedzy ekologicznej.

Piosenkę We are one zagrzewającą do gry wszystkich uczestników wykonują Jennifer Lopez, Claudia Leite i Pitbull. Nieoficjalnym hymnem stał się natomiast hit Shakiry – Dare (la la la).


W Chorwacji oficjalnym hymnem na te mistrzostwa jest piosenka pt. Hrvatska w wykonaniu Tomislava Bralicia i klapy Intrade. W czerwcu planowane jest otwarcie na Placu bana Josipa Jelačicia ogromnej strefy kibica, gdzie ta piosenka wykonywana będzie przy każdym meczu, w którym udział weźmie Chorwacja.

Swoją piosenkęna mundial nagrała też Severina:

Ogromną popularnością cieszy się wśród chorwackich i bośniacko-hercegowińskich kibiców piosenka rapera Ante Vlašicia (znanego jako Ante Cash) pt. Vatreni Zmajevi (Vatreni – tak nazywani są piłkarze chorwaccy, Zmajevi – popularna nazwa piłkarzy z BiH). Ze względu na tekst, w którym m. in. wymienia piłkarzy obu składów, jak i teledysk przepełniony symbolami obu państw jest hitem w regionie.

MŚ 2014 – Chorwacja i BiH

Pierwsze duże zawody piłkarskie odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Uczestniczyło w nich tylko 13 państw (przede wszystkim ze względu na odległość, jaką musiałyby pokonać reprezentacje) – między nimi były też Jugosławia i Rumunia. Na pierwszych Mistrzostwach Świata w piłce nożnej Jugosławia dotarła do półfinału. Od tamtej pory zawody odbywały się regularnie co cztery lata (pomijając okres II wojny światowej).

Chorwaci do tegorocznych mistrzostw przygotowania rozpoczęli w Bad Tatzmannsdorf w Austrii. Reprezentanci BiH najpierw trenowali w Sarajewie, a potem przenieśli się na mecze przygotowujące do USA.

Chorwacja jest w grupie A i rywalizować będzie z Brazylią (mecz otwarcia – 12 czerwca), Kamerunem (mecz – 18 czerwca) i Meksykiem (mecz – 23 czerwca), a Bośnia i Hercegowina w grupie F zagra z Argentyną (mecz – 15 czerwca), Nigerią (mecz – 21 czerwca) i Iranem (mecz – 25 czerwca).

Czy reprezentacja BiH i Chorwacji ma szanse na sukces? – Zmajevi mogą dokonać cudu, jak i ponieść ogromną porażkę, twierdzi Meho Kodro, żywa legenda derbów hiszpańskich El Clasico. BiH i Chorwacja mogą zaskoczyć wszystkich, komentuje Ottmar Hitzfeld, szwajcarski selekcjoner uznawany za najlepszego trenera Bundesligi i Bayernu. – Chorwacja ma bardzo silną ekipę, z którą niedawno graliśmy, a tworzą ją zawodnicy grający w najlepszych ligach europejskich, dodał Hitzfeld.

Czy gospodarzowi tegorocznych mistrzostw uda się osiągnąć sukces, jak ten z 1950 roku, kiedy to po raz pierwszy organizował zawody i zdobył 2. miejsce? Na pewno będziemy śledzić mecz rozpoczęcia z Chorwacją i postaramy się Was poinformować o jego wyniku. Trzymamy kciuki zarówno za reprezentację BiH, jak i Chorwacji. Vatreni Zmajevi!

Źródło: balkans.aljazeera.net, antenazadar.hr, 24sata.hr, bljesak.info 1, 2, klix.ba 1, 2, 3, dnevno.hr, ljepotaizdravlje.ba, oslobodjenje.ba 1, 2, radiosarajevo.ba 1, 2, polskatimes.pl

About Angelika Zanki

Absolwentka Europeistyki i Slawistyki Zachodniej i Południowej (kroatystyka) na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała również na Wydziale Filozoficznym w Zagrzebiu, doktorantka UW. Jej korzenie wywodzą się z Dalmacji, stąd miłość do Chorwacji i zainteresowanie całym regionem. Lubi zajmować się tłumaczeniami i uczeniem chorwackiego. Zainteresowana sytuacją polityczną i gospodarczą Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny, jak i kulturą obu krajów.
KOMENTARZE