Home / Społeczeństwo / Muzeum Akropolu w Atenach zdobyło Nagrodę Keck za renowację zabytków

Muzeum Akropolu w Atenach zdobyło Nagrodę Keck za renowację zabytków

Prace renowacyjne oraz konserwacyjne przeprowadzone na kariatydach  (podporach architektonicznych wyrzeźbionych pod postacią kobiet), które znajdowały się na południowym portyku świątyni Erechtejon, zostały nagrodzone międzynarodowym wyróżnieniem. Muzeum Akropolu w Atenach otrzymało tegoroczną Nagrodę Keck przyznawaną przez Międzynarodowy Instytut Konserwacji (IIC) w Wiedniu.

Nagroda przyznawana od 1994 r., co dwa lata, została ufundowana przez pionierów konserwacji: Sheldona oraz Karolinę Keck.

Komisja przyznaje nagrody „osobom indywidualnym bądź grupom, które najbardziej przyczyniły się do promowania społecznego zrozumienia i docenienia ociągnięć konserwatorów zabytków”.

Muzeum Akropolu zostało nagrodzone za umożliwienie zwiedzającym obserwacji procesu konserwacji, co dotychczas było możliwe jedynie w laboratoriach. Od grudnia 2010 r. ponad 2 mln turystów zobaczyło pracę konserwatorów. Naukowcy pracujący nad renowacją wykorzystali wysoce innowacyjne techniki laserowe stworzone przez muzeum oraz Instytut Struktur Elektronicznych i Laserowych  przy Fundacji Badań i Technologii na Krecie.

Podczas gdy specjaliści pracowali w muzeum nad rzeźbami w zamkniętym pomieszczeniu, turyści obserwowali ich pracę na ekranie.

Muzeum Akropolu zostało zaprojektowane przez architekta Bernarda Tschumi przy współpracy z greckim architektem Michalisem Fotiadisem. Zostało otwarte w czerwcu 2009 r. i wystawia około 4 tys. przedmiotów pochodzących z Akropolu

Tekst: ekathimerini.com

About Anna Snopek

KOMENTARZE