Home / Bałkany / BiH / Muzeum Narodowe Bośni i Hercegowiny wkrótce zostanie otwarte
zemaljski_muzej

Muzeum Narodowe Bośni i Hercegowiny wkrótce zostanie otwarte

Na początku kwietnia informowaliśmy na portalu balkanistyka.org  o rosnących naciskach środowiska profesorskiego na władze bośniackie dotyczących otwarcia Muzeum Narodowego BiH. 1 kwietnia 2014 roku został opublikowany w tej sprawie list otwarty profesorów uniwersyteckich i zagranicznych dyplomatów. Władze postanowiły przychylić się do próśb środowisk intelektualnych: powołano tymczasowy Zarząd i podjęto decyzję o otwarciu Muzeum dla zwiedzających.

28 kwietnia 2014 roku na posiedzeniu Rządu Federacji BiH Minister Kultury i Sportu, Salmir Kaplan powiedział, że w budżecie zastał zagwarantowany grant dla Muzeum, który ma pozwolić na pokrycie pensji pracowników. Kaplan dodał, że celem władzy jest jak najszybsze uruchomienie Muzeum i ocalenie tej jakże ważnej instytucji.

Reakcje na wieść o szybkim otwarciu Muzeum Narodowego BiH są bardzo pochlebne. Obecny dyrektor Zarządu, Haris Pašović, wyraził swoje zadowolenie w związku z takim przebiegiem sytuacji. Dodał także, że Zarząd uczyni wszystko co jest w jego mocy, aby Muzeum właściwie funkcjonowało. Jak stwierdził, jego największym pragnieniem jest stworzenie dynamicznej, nowoczesnej instytucji wzorowanej na światowych muzeach. Uważa, że Muzeum Narodowe BiH może stać się ważnym punktem na kulturalnej mapie Europy.

Nie wszyscy jednak są entuzjastami. Dyrektor Muzeum, Adnan Busuladžić powiedział, że pieniądze, które gwarantuje Rząd Federacji BiH wystarczą tylko do października i główny problem wcale nie został rozwiązany. Jest jednak bardzo szczęśliwy z tego powodu, że władza w końcu zajęła się finansami Muzeum, chociaż dodał, że wydaje mu się, iż sprawa będzie dla nich ważna tylko do października – do wyborów. Busuladžić chciałby znaleźć trwałe rozwiązanie problemu, ale jak twierdzi, na razie nie widzi takiej możliwości. Czas pokaże co wydarzy się po otwarciu Muzeum.

Muzeum Narodowe BiH w Sarajewie zostało założone w 1888 roku. W latach 90. XX wieku utraciło płynność finansową. W 2012 roku zostało z tego powodu zamknięte. Po naciskach środowisk intelektualnych i zagranicznych dyplomatów Rząd Federacji BiH podjął decyzję o dofinansowaniu Muzeum i ponownym jego otwarciu.

 

Źródło: oslobodjenje.ba 1 i 2, klix.ba

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE