Home / Bałkany / Muzeum Niewinności Orhana Pamuka zdobywa prestiżową nagrodę muzealną
n_66618_1

Muzeum Niewinności Orhana Pamuka zdobywa prestiżową nagrodę muzealną

Nagroda Europejskiego Muzeum Roku (EMYA – European Museum of the Year Award) przyznawana przez Europejskie Forum Muzealne została zaprezentowana po raz 37 w trakcie oficjalnej ceremonii przyznania nagród, której gospodarzem było Muzeum Sztuki Estonii w Tallinie. Nagroda przyznawana jest muzeum za pracę z lokalną społecznością i zaangażowanie wolontariuszy.

W tym roku wyróżnienie powędrowało do dwóch tureckich muzeów. Nagrodę EMYA 2014 przyznano tureckiemu laureatowi nagrody Nobla, Orhanowi Pamukowi za Muzeum Niewinności w Stambule, które otrzymało trofeum „The Egg” Henry’ego Moora.

„Muzeum Niewinności może być postrzegane jako muzeum historyczne przedstawiające życie w Stambule drugiej połowy XX w. Jednakże, jest to również muzeum wykreowane przez Orhana Pamuka jako całościowe odzwierciedlenie fikcyjnej historii o miłości w jednej z jego powieści o tym samym tytule. Muzeum Niewinności to symbol małego i osobistego, lokalnego i trwającego modelu dla rozwoju nowego muzeum. Inspiruje i buduje nowe innowacyjne wzorce dla muzealnego sektora.” – stwierdza Europejskie Forum Muzealne.

Nagroda Muzeum Rady Europy 2014 powędrowała do Muzeum Baksı we wschodniej prowincji Bayburtu. Muzeum wygrało statuetkę Joana Miró „La Femme aux Beaux Seins.”

Jak wyjaśnia Europejskie Forum Muzealne: „Muzeum Baksı tworzy dialog między życiem na wsi a w mieście, tradycją z nowoczesnością i spaja tradycyjne rzemieślnictwo ze sztuką współczesną.”

Źródła: hurriyetdailynews.com

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE