Home / Bałkany / Chorwacja / Muzułmańskie banki bez odsetek wkrótce w Chorwacji

Muzułmańskie banki bez odsetek wkrótce w Chorwacji

Muzułmańskie banki bez odsetek, które zyskują coraz większą popularność i coraz więcej klientów na całym świecie, wkrótce rozpoczną swoją działalność w Chorwacji. Dr. Šukrije Ramić, członek Szariatskiego Przedstawicielstwa pierwszego muzułmańskiego banku w Europie – Bosna Bank International – w wywiadzie za tygodnik Obzor przyznał, że prace nad regulacjami prawnymi mającymi umożliwić bankom muzułmańskim działalność w pozostałych krajach regionu dobiegają końca.

Ramić twierdzi, że Chorwacja, w której katolicy stanowią większość, mogłaby zaakceptować banki muzułmańskie wcześniej niż Bośnia i Hercegowina. Miałoby się to stać za sprawą słów Benedykta XVI, który jeszcze w 2009 roku polecił bankom komercyjnym by wzorowały się na zasadach banków muzułmańskich.

Banki muzułmańskie przeznaczone są nie tylko dla wyznawców islamu, ale dla wszystkich zainteresowanych, na takich samych prawach. Różnica między nimi a bankami komercyjnymi nie dotyczy jednak tylko odsetek. Banki muzułmańskie nie finansują przemysłu alkoholowego, tytoniowego, pornograficznego, prostytucji, hazardu czy broni. Słowem – aby projekt został sfinansowany, musi on być „halal”.

Źródło: vecernji.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE