Home / Polska i Bałkany / „Myśli nieuczesane” Stanisław Leca dostępne po macedońsku
Stanislaw_Jerzy_Lec

„Myśli nieuczesane” Stanisław Leca dostępne po macedońsku

Lec po macedońsku - plusinfo.mk

Zbiór aforyzmów „Myśli nieuczesane” znanego polskiego pisarza, Stanisława Jerzego Leca (1909-1966) został niedawno opublikowany przez wydawnictwo Feniks. Teraz również macedońscy czytelnicy będą mieli możliwość zapoznania się z tą kunsztowną sztuką słowa.

– W języku macedońskim wydaliśmy wybór najlepszych myśli znanego polskiego humorysty i satyryka, które charakteryzują się precyzją, klarownością i ciętym dowcipem. Nie przypadkowo są one znane i cytowane na całym świecie, a niektóre z nich weszły już do codziennego użycia, wyjaśnia przedstawiciel wydawnictwa.

– Lec jest autorem, który wiele wymaga. Jego wyrafinowana gra słowna często żąda od czytelnika dużej erudycji. Lapidarność aforyzmów Leca nierzadko sprowadza się do jednego słowa, którego głębi musimy poszukać w kontekście, w którym zostało użyte. Prostota wypowiedzi jest pozorna. Za nią kryje się całe bogactwo skojarzeń i związków. Jego myśli napływały i od razu zostały zapisane, a w książce są pozostawione tak, jak to zamierzył i zrealizował autor – „nieuczesane”, które to słowo również kryje wiele znaczeń – dodaje przedstawiciel Feniksa.

Źródło: plusinfo.mk, skopjeid.com

About Beata Bednarczyk

KOMENTARZE