Home / Bałkany / Grecja / Na całym świecie demonstranci wspierają Grecję

Na całym świecie demonstranci wspierają Grecję

„Nie dla Europy chciwego kapitalizmu, tak dla Europy solidarnej”, to hasło sobotniej manifestacji na rzecz Grecji w Paryżu. Mobilizacja trwa także w innych miastach świata. Ponad 1000 osób w każdym wieku, a nawet rodziny z dziećmi, zapełniało plac Trocadéro w Paryżu, z hasłami łączności z Grecją, od godz. 3 po południu czasu greckiego. Atmosfera była waleczna i entuzjastyczna, bez aktów przemocy. A kiedy rozbrzmiała grecka muzyka, tłum spontanicznie zaczął tańczyć u stóp złoconych pomników, które ozdabiają plac. W zgromadzeniu uczestniczyło więcej niż 20 francuskich organizacji lewicowych, jak i greccy studenci, oraz osoby pracujące w Paryżu, podążające w pierwszym rzędzie, i ludzie w maskach „Anonymous”.

W niebieskim berecie i z zawieszonym na piersiach plakatem, pewien 60-letni Francuz oświadcza: „wszyscy jesteśmy Grekami, ofiarami zdzierstw!”, podczas gdy z głośników słychać hasła: „uwaga, jutro będziemy mieli tu Ateny”, „dzisiaj Grecja, jutro ty”, „MFW do piachu” [Międzynarodowy Fundusz Walutowy- przyp. tłum.], „solidarność dla Grecji i przeciw bankom”, „nie dla Merkel i Sarkozy’ego, którzy duszą narody”, „ci, co sieją biedę, zbiorą gniew”. Po dwóch godzinach na placu Trocadéro rozpoczął się marsz w kierunku ambasady Grecji, budynku MFW i Banku Światowego, które sąsiadują ze sobą na Alei Iéna, która razem z Aleją Kléber zostały wyłączone z ruchu. Obecność francuskiej policji była szczególnie zauważalna, ale marsz posuwał się naprzód bez incydentów. Manifestanci mają dojść do francuskiego parlamentu, gdzie prawdopodobnie się rozejdą.

Pierwsze wezwanie do solidarności z Grecją miało miejsce przed tygodniem w gazecie L’Humanité, pod hasłem: „wszyscy jesteśmy Grekami; obyśmy jutro nie cierpieli tego, co dzisiaj znosi grecki naród”.

Manifestacje solidarności z Grekami zorganizowano też w wielu innych miastach Europy i Ameryki. W Internecie pojawiły się wezwania do uczestnictwa, i w miastach takich jak Kopenhaga, Kolonia, Bruksela, Dublin, Sztokholm, Amsterdam i Nowy Jork, gdzie protest jest zaplanowany o godz. 21 w parku Zuccotti, znanym ze zgromadzeń ruchu Occupy New York, jak i w Liberty Plaza.

Dziesiątki Greków, ale i Niemców, zebrały się na Wittenbergplatz w Berlinie, przed greckim konsulatem, żeby zadeklarować swoją solidarność z narodem greckim, w którego godzą środki oszczędnościowe.

Podczas zgromadzenia słychać było piosenki Mikisa Theodorakisa i hasła takie jak „Międzynarodowa Solidarność”, podczas gdy czytano słowa wsparcia.

Podobne manifestacje zaplanowano w Lipsku i w Kolonii.

Swoją obecność na międzynarodowych zgromadzeniach solidarności dla Grecji zaznaczył i Cypr, w demonstracji, która miała miejsce na skrzyżowaniu ulic Lidras i Onasagorou w Nikozji.

Z grecką flagą w rękach wielu obywateli wyraziło swoją łączność z greckim narodem, który doświadcza ekonomicznego kryzysu, i zaprotestowało z powodu nieprzyjaznego nastawienia europejskich rządzących i Troiki wobec Grecji.

„Wszyscy jesteśmy Grekami”, „Łączność z Grecją”, „Solidarność z greckim narodem”, pisali manifestanci na transparentach.

Kroki podejmowane wobec Grecji uznali za haniebne, a sami okazywali wzburzenie. Również podkreślili, że postawa europejskich przywódców „zwraca się nie tylko przeciw suwerenności Grecji, ale i innych narodów”

 

Tekst: kathimerini.gr, tłum. i red. Rita Winiarska

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.