Home / Bałkany / Czarnogóra / Na promocję turystyki Czarnogóra wyda tylko 680 tys. EUR

Na promocję turystyki Czarnogóra wyda tylko 680 tys. EUR

crna gora - travelplanet.pl

Narodowa Organizacja Turystyczna (NTO) z budżetu państwa otrzyma w tym roku około miliona EUR, z czego na promocję turystyczną przeznaczone zostanie 680 tys. Jest to o połowę mniej niż w roku 2011.

Według dyrektora NTO Sašy Radovicia jest to paradoks, że w dobie kryzysu, gdy inne konkurencyjne państwa inwestują w promocję turystki coraz to większe środki, budżet NTO jest coraz skromniejszy. Jeśli wziąć pod uwagę, ile wynosi dochód z turystyki w Czarnogórze, budżet organizacji jest jednym z najmniejszych w Europie.

Światowa Organizacja Turystyki definiuje, że 2% całkowitych dochodów z turystyki powinno być przeznaczone na promocję – dla Czarnogóry na chwilę obecną jest to 14 mln EUR. Według tejże organizacji na każdego turystę odwiedzającego dane miejsce należy przeznaczyć od 6 do 8 EUR w celu promocji.

Narodowa Organizacja Turystyczna musi dopasować swój plan promocyjny do posiadanych środków, w związku z czym po kolejnych cięciach budżetowych będzie ona musiała zrezygnować z niektórych bardzo ważnych dla Czarnogóry targów turystycznych. Trzeba będzie się także skupić na kanałach promocyjnych, które nie wymagają dużych nakładów finansowych, takich jak internet, sieci społecznościowe oraz na podtrzymaniu nawiązanych już kontaktów z instytucjami i podmiotami turystycznymi na rynku międzynarodowym.

 

Źródło: vijesti.me

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE