Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Na rozminowanie BiH 39 mln EUR z UE

Na rozminowanie BiH 39 mln EUR z UE

eu-ulozila-39-miliona-eura-u-projekte-deminiranja-u-bih_oslobodjenje.ba

Łączna powierzchnia terytorium BiH, co do której istnieją podejrzenia, że może być zaminowana to 1.262,82 km2 , czyli ok. 2,5% całej powierzchni. Od września 2012 roku do teraz, w wypadkach związanych z wybuchem min zginęły trzy osoby.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegającym Minom, który obchodzony jest czwartego kwietnia, zastępca szefa Delegacji UE w BiH, Renzo Daviddi, w swoim przemówieniu, podkreślił, że usuwanie zagrożenia związanego z minami jest kluczowym przedsięwzięciem, które umożliwia zaistnienie pokoju, kontynuacje rozwoju i ochrony życia ludzkiego.

– Unia Europejska służy Bośni i Hercegowinie intensywną pomocą w eliminacji tego zagrożenia, zwłaszcza w formie finansowego wsparcia. Od roku 1996 na terenie całej BiH, zrealizowano 55 projektów, które finansowane były ze środków Unii Europejskiej, w wysokości 39 mln EUR. Tak wysoka kwota jest dowodem na to, że UE kładzie ogromny nacisk na rozwiązanie tego problemu. Jednakże, niezbędne są dalsze działania, by do 2019 roku osiągnąć założony cel, czyli całkowite oczyszczenie państwa z min i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. W raporcie Komisji Europejskiej, z 2012 roku, dotyczącym postępu BiH, zostało podkreślone, że państwo osiągnęło pewien sukces we wspomnianym zakresie, ale niektóre rejony nie zostały jeszcze oczyszczone. Potrzebna jest rewizja Strategii Działania Przeciwminowego na lata 2009 – 2019 i przyjęcie nowej ustawy o działaniach przeciwminowych, by w odpowiedni sposób rozwiązać kwestie zbierania środków finansowych, działań administracyjnych i koordynacji samego rozminowania – powiedział R. Daviddi.

Na liście aktualnych projektów, finansowanych przez UE z instrumentu IPA, których celem jest wparcia rozminowywania, są:

– projekt „Rozminowanie, nadzór techniczny i wskaźniki socjoekonomiczne” realizowany przez ‚DEMIRA e.V. Deutche Minenraumer, NVO STOP MINES, NVO ‚Udruženje za eliminaciju mina – UEM’ [Stowarzyszenie na Rzecz Eliminacji Min – UEM], ‚DOK-ING Deminiranje’,

– projekt „Edukacja na temat zagrożeń związanych z minami”, realizowany przez „Posavina bez mina”,

– projekt „Pomoc ofiarom min”, realizowany przez ‚Arbeiter- Samariter-Bund Deutschland e.V. (ASB)’,

– projekt „Rozminowanie i kontrola techniczna na rzece Sawie”, realizowany przez Bank Światowy,

– projekt związany z oceną zagrożenia, realizowany przez BH MAC.

Bośnia i Hercegowina nadal pozostaje najbardziej zaminowanym państwem w Europie. Miny stanowią jeden z największych problemów, mających wpływ na bezpieczeństwo, stan środowiska, gospodarkę oraz rozwój całego państwa. Rejony zaminowane stanowią zagrożenie bezpośrednie i pośrednia dla lokalnej społeczności.

źródło: oslobodjenje.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE