Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Na terenach byłej Jugosławii ponad 13 tys. osób uznaje się za zaginione
Tomasica

Na terenach byłej Jugosławii ponad 13 tys. osób uznaje się za zaginione

W Sarajewie odbyła się Regionalna Konferencja na temat Osób Zaginionych, które zniknęły na terenach byłej Jugosławii. Głównym celem spotkania była próba znalezienia modelu, który pomógłby w rozwiązaniu problemu zaginięć, na co naciskają rodziny i bliscy osób, których los jest do dzisiaj nieznany.

Według niektórych danych szacunkowych – jak twierdzi Liljana Alvir, przewodnicząca Komitetu nadzorującego Koordynację Regionalną – na terenach byłej Jugosławii zaginęło około 13 tysięcy osób, z czego około 8 tysięcy tylko w samej Bośni i Hercegowinie. Dane te zostały przywołane w czasie konferencji, w której wzięli udział przedstawiciele wszystkich byłych republik. Problem ten dotyczy bowiem każdego z tych krajów. Jak dodała Liljana Alvir, rozwiązanie spraw osób zaginionych jest stosunkowo łatwe. Tak naprawdę chodzi przede wszystkim o politykę i poszanowanie obowiązujących już umów, unikając przy tym wykorzystywania omawianej podczas konferencji kwestii dla własnych korzyści. Uczestnicy spotkania poparli działania Międzynarodowej Komisji ds. Osób Zaginionych (ICMP), która chciałaby, aby Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Serbia podpisały specjalną deklarację, w której zobowiązywałyby się do działania w zgodzie z poprzednimi umowami. Zwłaszcza, że organizacje, które w sposób bezpośredni podejmują problemem osób zaginionych, są zależne od polityki. Liljana Alvir zwróciła także uwagę na to, że rodziny zaginionych żalą się na pewne podstawowe kwestie, jak chociażby brak pieniędzy na ekshumacje, na które sami muszą zbierać środki. Taka sytuacja w dzisiejszych czasach w ogóle nie powinna mieć miejsca. Rozwiązanie problemu osób zaginionych na trenach byłej Jugosławii z roku na rok coraz bardziej się komplikuje. Głównym problemem jest czas, który działa na niekorzyść, ponieważ szczątki ulegają stopniowemu zniszczeniu, a także umierają kolejni świadkowie, którzy mogliby pomóc rozwiązaniu części spraw. Do akt, które są stale gromadzone w archiwach, właściwie nikt nie sięga głównie z przyczyn politycznych.

Koordynacja Regionalna wystąpiła z inicjatywą, aby rok 2014 ogłosić rokiem osób zaginionych, ale jak zaznaczyła Liljana Alvir, zaakceptowanie tego pomysłu zależeć będzie od woli politycznej poszczególnych krajów. Dodała, że inicjatywa została pisemnie poparta przez prezydenta Chorwacji, Iva Josipovicia, jak również wsparta przez przewodniczącego Prezydium BiH, Bakira Izetbegovicia. Jak dotąd nie otrzymano żadnej odpowiedzi od obecnego prezydenta Serbii, Tomislava Nikolicia. Koordynacja Regionalna niezależnie od tego będzie jednak wspierała tę inicjatywę, gdyż może ona się przyczynić do przyspieszenia procesu rozwiązania spraw osób zaginionych.

 

Źródło: oslobodjenje.ba

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE