Home / Bałkany / Chorwacja / Nabywca akcji Croatia Airlines pilnie poszukiwany
samolot - seebiz.eu

Nabywca akcji Croatia Airlines pilnie poszukiwany

 

W mijającym tygodniu Rada Ministrów Republiki Chorwacji rozpoczęła oficjalne przyjmowanie ofert kupna udziałów Croatia Airlines, będących do tej pory własnością Skarbu Państwa. Termin składania listów intencyjnych na zakup akcji wynosi 30 dni od daty ogłoszenia przetargu.

Wyceny wartości Croatia Airlines dokona Centrum Restrukturyzacji i Sprzedaży, które kompletną dokumentację na ten temat dostarczy Państwowemu Urzędowi ds. Zarządzania Majątkiem Państwowym. Następnie, powyżej wymieniony Urząd ustali cenę wywoławczą i rozpocznie publiczne gromadzenie ofert.

Dla Rządu Chorwacji głównym faktorem odpowiadającym za wybór najlepszego strategicznie partnera będzie jego wkład finansowy na dalsze dokapitalizowanie spółki, jak również zakup nowych samolotów, co umożliwiłoby założenie regionalnego centrum lotniczego w Zagrzebiu.

Przetarg na prywatyzację, czy też dokapitalizowanie krajowego przewoźnika lotniczego we wrześniu br. ogłosił Minister Spraw Morskich, Transportu i Infrastruktury, Sinisa Hajdas Dončić. Minister podkreślił że z powodu „przeciążenia” ruchu lotniczego w Europie nie można oczekiwać zainteresowania ze strony inwestorów europejskich. Zgodnie z prawami Komisji Europejskiej, firmy spoza UE mogą wykupić co najwyżej tylko 49 % akcji danej spółki.

Potencjalnych nabywców akcji jak i zalet przyciągającej ich inwestycji jest sporo. Do tej pory chęć wejścia w spółkę wykazała indonezyjska firma Garada. Wstępnie Croatia Airlines zainteresowani są również Chińczycy.

 

Źródło: tportal.hr, vecernji.hr

About Joanna Jaroszewska

KOMENTARZE