Home / Bałkany / Bułgaria / Nadwerężone stosunki między Bułgarią i Rosją

Nadwerężone stosunki między Bułgarią i Rosją

Bułgarskie media poinformowały niedawno, że Władimir Putin w listopadzie przybędzie do Sofii, aby spotkać się z premierem Bułgarii Bojko Borisowem, w celu podpisania dokumentu końcowego o udziale Bułgarii w projekcie South Stream. Borisow oświadczył przy okazji, że ma zamiar omówić z wyższymi urzędnikami rosyjskimi kwestię pozwu Atomstroyexportu przeciwko bułgarskiemu Państwowemu Przedsiębiorstwu Energetycznemu (NEK). Wyraził on również nadzieję, że proces sądowy nie odbije się na wieloletniej przyjaźni rosyjsko-bułgarskiej. Jednak na prośbę o skomentowanie informacji bułgarskich mediów rzecznik prasowy Putina, Dmitrij Pieskow powiedział, iż wizyta nie została jeszcze potwierdzona, ale na drodze dyplomatycznej stosunki będą nadal utrzymywane.

Premier Bułgarii oświadczył, że Bułgaria zawsze dotrzymywała warunków umów z Rosją, w tym również tej dotyczącej South Stream. Jakkolwiek według Boriowa, Rosjanie popełnili błąd, pozywając Bułgarię, która tym samym została zmuszona zerwać umowę budowy elektrowni atomowej AEC Belene ze względów finansowych.

W lipcu 2011 roku spółka Atomstroyexport zaskarżyła NEK do Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu i zażądała egzekucji 58 mln EUR z tytułu prac wykonanych w ramach projektu AEC Belene. Dnia 10 września br. rosyjska spółka zwiększyła roszczenia do 1 mld EUR, co było spowodowane tym, że umowa została przedterminowo zerwana przez bułgarski rząd, wygasła ważność Porozumienia z 29 listopada 2006 roku, zaś NEK odmawia wypłacenia Atomstroyexportowi rekompensaty za poniesione koszty.

 

Źródła: rosatom.ru, ria.ru

 

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE