Home / Kultura / Literatura / Nagroda NIN dla Gorana Gocicia
goran gocic

Nagroda NIN dla Gorana Gocicia

Goran Gocić, autor wydanej przez wydawnictwo Geopoetika powieści „Thai” (Tai), został zdobywcą literackiej nagrody NIN za rok 2013. Prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane już po raz sześćdziesiąty.

Członkami jury byli: Vasa Pavković, Vladiskava Gordić Petković, Ljiljana Šop, Mileta Aćimović Ivkov i Mića Vujičić. Nagroda została przyznana trzema głosami. Dwoje jurorów głosowało na powieść „Arkadia“ Milety Prodanović.

Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 180 książek wydanych w 2013 roku. To duża ilość, w porównaniu do lat ubiegłych. Aż pięcioro z kandydujących autorów starało się o nagrodę drugi rok z rzędu, zaś dwoje innych wydało po dwie powieści spełniające wymogi konkursu. Z powodu ogromnej konkurencji, oraz gatunkowego debiutu („Thai“ to pierwsza powieść Gocicia) zwycięzca był niezwykle zaskoczony swoim sukcesem. Przyznał, że dopiero gdy krąg nominowanych został zawężony do kilku pozycji, zaczął mieć nadzieję na wygraną. W ubiegłym roku Gocić zdobył już za swoją powieść nagrodę imienia Milosza Crnjanskiego.

Powieść Gocicia została wyróżniona ze względu na poważne potraktowanie problematyki relacji między dalekim Wschodem a – również dalekim – Zachodem. Zdaniem jurorów autor połączył egzotyczną opowieść miłosną z uniwersalnym spojrzeniem na ludzką egzystencję. Tytuł powieści, „Thai“ to wyraz, który w języku tajskim oznacza „wolny“ – w dosłownym oraz przenośnym znaczeniu. Akcja ma miejsce głównie w Tajlandii, do której wyrusza główny bohater, by spotkać kobietę, która wpłynie na jego postrzeganie rzeczywistości a także pomoże mu przetrwać. Zachodni egoizm styka się z wschodnią biernością i pokorą. Autor przyznał, że powieść zawiera wątki autobiograficzne. – My z byłej Jugosławi, jak bohater „Thai“ przeżyliśmy gorzką rodzinną kłótnię i rozwód, w czasie których wspólnie próbowaliśmy rozprawić się i nienawidzić tych, którzy są do nas najbardziej podobni. Wraz ze strachem przed obcymi przyszły i inne strachy. – powiedział Gocić.

Goran Gocić urodził się w 1962 roku. Studiował anglistykę na Uniwersytecie w Belgradzie, oraz media i komunikację w Londyńskiej Szkole Ekonomi i Nauk Politycznych. Jest dziennikarzem i krytykiem filmowym, pisuje dla wielu serbskich czasopism literackich. Jest autorem esejów (również nagradzanych) a także publikacji o kulturze masowej, reżyserem filmów dokumentalnych.

Źródła: tanjug.rs, b92.net, politika.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE