Home / Bałkany / BiH / Nagrodzono najlepsze firmy w BiH
httppomaderia.pluploadwysiwygimagespieniadz.jpeg

Nagrodzono najlepsze firmy w BiH

Projekt „100 największych w gospodarce” jest realizowany od 26 lat przez miesięcznik Poslovne novine. W związku z tym, po raz kolejny wiodącym firmom z BiH przyznano nagrody za rezultaty uzyskane w poprzednim roku. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 4 lipca br. w siedzibie banku Moja Banka w Sarajewie.

Ranking 100 największych firm w BiH, publikowany przez Poslovne novine, w tym roku został stworzony zgodnie z udoskonaloną formułą. Przetworzone zostały dane wszystkich osób prawnych z BiH, które przedstawiły sprawozdania finansowe za 2012 rok. Zestawienie jest podzielone na trzy części: dla dużych, średnich i małych przedsiębiorstw, a nagrody przyznawane są w kategoriach: łączny przychód, zysk netto, eksport i inwestycje.

Specjalne wyróżnienie „Srebrna Pieczęć” zostało przyznane przedsiębiorstwu ASA Prevent Group Sarajevo za ogólne wyniki działalności (wkład w rozwój bh. gospodarki, zatrudnienia oraz lokalnej społeczności) w 2012 roku. W rankingu dla dużych firm, w kategorii łączny przychód, pierwsze miejsce zdobyła Optima Grupa d.o.o. z Banjaluki. Jej zysk w zeszłym roku wyniósł ponad 1 mln 300 tys. KM (700 tys. EUR). Wśród dalszych nagrodzonych w tej kategorii znalazły się także JP Elektroprivreda BiH d.d. z Sarajewa i Arcelor Mittal Zenica d.o.o. Pierwszą lokatę za wyniki eksportu uzyskała firma Aluminij d.d. z Mostaru. W kategorii inwestycje podium przypadło JP Autoceste FBiH d.o.o. z Mostaru, JP Elektroprivreda BiH d.d. z Sarajewa i EFT-Rudnik i Termoelektrana Stanari d.o.o.

W rankingu dla średnich przedsiębiorstw, w kategorii łączny przychód nagrody zdobyły Trgovir-Energy d.o.o z Gračanicy, SGB d.o.o. z Banjaluki i Henzi Commerce d.o.o. z Sarajewa. Pośród małych przedsiębiorców pierwsze miejsce za wyniki eksportu uzyskała firma Makromikro d.o.o. z Sarajewa,a za łączny przychód Dobby d.o.o. z Tuzli.

Wg redaktor Aleny Ahmetspahić-Fočo, Poslovne novine realizując ten projekt uświadamiają opinii publicznej, przedsiębiorcom i politykom, jak ważne jest stworzenie pozytywnego otoczenia biznesowego w celu dalszego rozwoju gospodarki BiH. Ahmetspahić-Fočo podkreśliła, że w rankingu ujęto 800 firm. 100 dużych przedsiębiorstw w BiH uzyskało z zeszłym roku łączny przychód w wys. 19 mld KM (10 mld EUR). Wiodącą działalnością w BiH jest handel. Redakcja miesięcznika pracuje już nad kolejnym projektem „Miasta/gminy i biznes” skierowanym do potencjalnych inwestorów. W przyszłym roku ma zostać ogłoszona lista najlepszych miast i gmin do rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Źródło: biznis.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE