Home / Bałkany / BiH / Najczęściej fotografowane miasta na Bałkanach
collage-bałkany

Najczęściej fotografowane miasta na Bałkanach

Jeśli kiedykolwiek ktoś zastanawiał się, która światowa metropolia jest najbardziej fotografowana, to Google odpowiada na to pytanie. Według informacji z serwisów: panoramio.com, maps.google.com, earth.google.com oraz sightsmap.com, portal łączy wszystkie zdjęcia z informacjami geolokalizacyjnymi w jedną, dużą mapę cieplną, na której zaznaczone są najczęściej fotografowane miejsca na świecie.
Nietypowy ranking powstał dzięki Sightsmap – nowej nakładce na Google Maps. Inteligentne zakładki pozwalają stworzyć listę miejsc najchętniej fotografowanych na świecie. Na mapę świata została naniesiona warstwa, która pokazuje liczbę wykonanych zdjęć w danym miejscu, najjaśniejsze punkty natomiast, wskazują miasta z największą liczbą wykonanych fotografii.
Na pierwszym miejscu znalazł się Nowy Jork. W pierwszej światowej dziesiątce jest aż osiem miast europejskich, w tym m.in. Rzym, Barcelona, Paryż i Stambuł.
W rankingu miast na Bałkanach, pierwsze miejsce zajął Rovinj (jako najczęściej fotografowane miasto), a zaraz za nim uplasowały się Split i Zadar. Stolica Serbii zajęła dopiero 4 miejsce, podczas gdy Plitvička Jezera i Dubrownik odpowiednio piąte i szóste miejsce. Kolejne, siódme miejsce zajmuje Mostar, a Jezioro Bled nieoczekiwanie wyprzedziło Zagrzeb, który uplasował się dopiero na dziewiątej pozycji. Dziesiąte miejsce przypadło Budwie, co pozwala sądzić, iż miasta przybrzeżne są miejscami gdzie powstaje najwięcej zdjęć.
Biorąc pod uwagę fakt, iż stworzona mapa bazuje na danych Google, serwis oferuje użytkownikom również możliwość planowania tras, obliczanie przeciętnego potrzebnego czasu na jej przebycie, a także dostarcza dodatkowe informacje o miastach i zabytkach w danym regionie.

Źródło: cdm.me, sightsmap.com

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE