Home / Bałkany / Chorwacja / Najlepsze chorwackie kempingi

Najlepsze chorwackie kempingi

Chorwacja ze względu na swoje położenie, naturalne piękno oraz dobrze wyposażone ośrodki kempingowe stała się miejscem, do którego co roku zjeżdżają się rzesze kempingowców z całej Europy. Jedną czwartą miejsc całej bazy noclegowej, jaką państwo jest w stanie zapewnić przyjezdnym, stanowią oferty kempingowe. Większość pól kempingowych usytuowanych jest blisko morza, posiadają one własne plaże, a o ich jakości mówią liczne słowa uznania w kraju i za granicą.

Zwolennicy biwakowania mogą wybierać między wielkimi placami kempingowymi a małymi ośrodkami, w których ceni się prywatność. Coraz częściej też w ofercie ośrodków kempingowych dostępny jest wynajem  „domu na kółkach”, bungalowu czy apartamentu.  Powstało również kilka prawdziwych tzw. wakacyjnych wiosek jak na przykład Zaton w Ninie czy Bi-Village w miejscowości Fažana.

Co roku Chorwacki Automobilklub wraz z Chorwackim Stowarzyszeniem Kempingowym i Chorwackim Towarzystwem Kempingowców ocenia stan rodzimych kempingów. W tym roku na szczególne uznanie zasłużyły ośrodki Zaton niedaleko Zadaru, Politin na wyspie Krka i Jasenovo koło Szybenika. Najlepszym ośrodkiem naturystycznym ogłoszono Valaltę z Rovinja, a wśród małych obiektów prym wiodą Palme i Adriatic z półwyspu Pelješac. Miano najlepszych spośród kempingowych gigantów przypadło ośrodkowi Straško na wyspie Pag, Solaris w Szybeniku oraz Bi-Village w Fažanie.

Każdego roku też jeden z największych i najbardziej znaczących europejskich automobilklubów, niemiecki ADAC, przyznaje nagrody najlepszym kempingom w Europie, biorąc pod uwagę zaplecze sanitarne i gastronomiczne danego obiektu, dostęp do plaży oraz ofertę rekreacyjno-rozrywkową.

Za każdą z tych kategorii ADAC przyznaje maksymalnie pięć gwiazdek, natomiast najważniejsze wyróżnienie za jakość oferowanych usług przyznawane przez klub otrzymuje oznaczenie „Superplatz”. W 2012 r. nagrodę „Superplatz” uzyskały dwa chorwackie kempingi – Zaton w miejscowości Nin i Lanterna koło Poreča. Spośród 5500 kempingów biorących udział w „konkursie”, tylko 79 z nich zostało wyróżnionych, w tym 2 chorwackie.

Drugie wyróżnienie za jakość, tzw. „Żółtą tablicę” otrzymują kempingi, które podczas inspekcji ADAC wykazały znaczną poprawę usług i zrobiły dobre wrażenie.  W tym roku „Żółte tablice” dostało 11 chorwackich kempingów: Vira (Hvar), Poljana (Mali Lošinj), Slatina (Cres), Bunculuka (Krk), Bijela uvala (Poreč), Solaris (Poreč), Kanegra (Umag), Stella Maris (Umag), Finida (Umag), Zelena laguna (Poreč), Nevio (Orebić).

Chorwacja została też bardzo dobrze oceniona przez prestiżowy przewodnik po kempingach ANWB Campingidds 2012. Oceniono w sumie 84 chorwackie kempingi. Wśród nich 19 uzyskało wysoką średnią ocenę powyżej 8 (na 10 punktów). Autorzy przewodnika podkreślają, że za sukces chorwackich kempingów odpowiadają, poza piękną przyrodą, inwestycje w jakość usług, stan sanitariatów, zaopatrzenie kempingu, atrakcje oraz zagospodarowanie czasu wolnego.

 

Tekst: tportal.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE