Home / Gospodarka / Usługi / Największy bank w Bułgarii

Największy bank w Bułgarii

Jeśli połączenie greckiego NBG i Eurobanku zakończy się sukcesem, fuzja UBB United Bulgarian Bank  i Postbank stworzy lokalnego giganta.

Po raz kolejny sektor bankowy w Grecji zostaje poddany restrukturyzacji pod naciskiem organów regulacyjnych. Tym razem dojedzie do zespolenia pierwszego i trzeciego pod względem wielkości banku greckiego National Bank of Greece (NGB) i Eurobanku. Obie te firmy mają podległe jednostki w Bułgarii – jest to United Bulgarian Bank (OBB, Balgarska obedinena banka) i Postbank (Poshtenska banka). Do niedawna znajdowały się one na liście pięciu najaktywniejszych banków w kraju.

Jeśli fuzja dojdzie do skutku, analogiczne połączenie obejmie także odpowiednie bułgarskie instytucje. Zmiany nie są jeszcze pewne – wiosną tego roku połączenie Alpha Banku i Eurobanku zostało odwołane w etapie końcowym.

Oferta tym razem pochodzi z NBG, który oferuje zakup 100% udziałów kapitału Eurobanku. Transakcja doprowadziłaby nie tylko do powstania największego banku w Grecji, ale również w Bułgarii. Połączona instytucja będzie działać pod nazwą NBG Group. Ponadto Prezes Zarządu NBG Georgios Zanias i dyrektor wykonawczy Aleksandros Tourkolias zachowają stanowiska w nowej spółce. Oczekiwana synergia to zyski o wartości 570-630 mln EUR.

Źródło: capital.bg

About Anna Teklińska

KOMENTARZE