Home / Gospodarka / Infrastruktura / Największy tunel wodny w Turcji już otwarty
Otwarcie tunelu - aksam.com.tr

Największy tunel wodny w Turcji już otwarty

W niedzielę 9 marca br. odbyła się uroczysta inauguracja otwarcia największego w Turcji i zarazem piątego pod względem wielkości tunelu wodnego w prowincji Şanlıurfa. Ceremonii przewodniczył premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan, który nazwał ją historycznym wydarzeniem.

Tunel został wybudowany w ramach projektu rozwoju regionalnego Güneydoğu Anadolu  Projesi (GAP), którego celem jest ożywienie gospodarki i rolnictwa w zubożałej części Turcji. Przez tunel w ciągu jednej sekundy przepłynie 90 tys. m sześc. wody na odcinku 17 km do nawadniania blisko 1 mld hektarów ziemi uprawnej.

W związku z nowym rozwiązaniem technologicznym w regionie zatrudnienie znajdzie 200 tys. osób, a regionalna gospodarka wzbogaci się o szacunkową kwotę 140 mln USD, powiedział premier. Dodał również, że pod koniec roku zostaną zakończone prace nad budową pomp, a koszt całego projektu przekroczy 900 mln USD.

Źródło: aksam.com.tr, ensonhaber.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE