Home / Bałkany / BiH / Najwyższe emerytury w Chorwacji i Czarnogórze, najniższe w BiH i Macedonii
Emerytury na Bałkanach - tportal.hr

Najwyższe emerytury w Chorwacji i Czarnogórze, najniższe w BiH i Macedonii

Najwyższe średnie emerytury w krajach byłej Jugosławii (z wyjątkiem Słowenii) – około 300 EUR – wypłacane są w Czarnogórze i Chorwacji – wynika z zestawienia danych dotyczących średnich zarobków i emerytur w tych bałkańskich państwach. Najniższe świadczenia przysługują emerytom w Macedonii – 144 EUR oraz w BiH – 171 EUR, ale w tych krajach również średnie płace należą do najniższych w regionie. Dla porównania, średnia emerytura we Francji wynosi około 1.200 EUR (przy średniej płacy 2.041 EUR), w Szwecji 1.350 EUR (przy średniej płacy 2.281 EUR), a w Niemczech około 1.200 EUR (przy średniej płacy 2.234 EUR).

Najwyższe świadczenia przysługują emerytom w Chorwacji – 310 EUR, czyli o ponad 400 EUR mniej niż średnia płaca wynosząca tam 718 EUR. W Czarnogórze średnia emerytura jest równa 278 EUR przy średniej płacy w wysokości około 480 EUR. Trzecie miejsce pod tym względem zajmuje Serbia ze średnią emeryturą w wysokości 219 EUR przy średniej płacy na poziomie 367 EUR.

Najniższe świadczenia w regionie otrzymują emeryci w Macedonii – średnio o około 200 EUR mniej od średniej płacy wynoszącej w tym kraju 342 EUR.

W BiH średnia emerytura jest o 250 EUR niższa od średniej płacy oszacowanej na 425 EUR. Jak wynika z badań sytuacja materialna emerytów w tym kraju jest bardzo zła – około 30 % z nich zmuszona jest żywić się w jadłodajniach i stołówkach prowadzonych przez organizacje dobroczynne i humanitarne.

- Sytuacja emerytów w większości państw bałkańskich jest niezwykle trudna. W Federacji BiH głoduje około 235 tysięcy emerytów – stwierdził prezes Stowarzyszenia Emerytów FBiH Omer Omerefendić. Jak dodał, w ostatnich latach na Bałkanach wzrosła śmiertelność wśród seniorów, którzy często nie mają dostępu do opieki medycznej. Omerefendić podkreślił również, że wysokość emerytur w BiH w ostatnich latach nie wzrosła, nie przewiduje się także ich podwyższenia w ciągu najbliższych 2 lat.

Źródło: tportal.hr 

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE