Home / Gospodarka / Handel / Narodowa Konfederacja Greckiego Handlu chce obniżenia pensji w handlu o 22%

Narodowa Konfederacja Greckiego Handlu chce obniżenia pensji w handlu o 22%

Narodowa Konfederacja Greckiego Handlu ESEE po konsultacjach ze Związkiem Zawodowym Zatrudnionych w Handlu i Przemyśle w sprawie podpisania zbiorowej umowy ogłosił, że planuje obniżenie płac w sektorze prywatnym do 22% (pensji dyrektorskich – o 12-25%).

Decyzja jest wynikiem długotrwałych rozmów i umów ESEE ze Związkiem Przedsiębiorców i Sprzedawców Hurtowych SELPE oraz sytuacji na rynku. Ze względu na brak płynności finansowej i złe położenie ekonomiczne wiele firm już od trzech miesięcy nie płaci pracownikom. Handlowcy z ESEE chcą poprawić konkurencyjność poprzez obniżenie płac (obniżka o 135 do 320 euro) i zniesienie wszystkich dodatków poza czterema, o których wspomina ustawa z 2012 roku (m.in. dodatek z tytułu pracy w niebezpiecznych warunkach, dodatek na dzieci). Przewodniczący związku postuluje z kolei obniżenie najniższej pensji o 11% i zniesienie dodatków

 

Tekst: kathimerini.gr, ethnos.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE