Home / Bałkany / BiH / National Geographic: Sarajewo na liście „Best Trips 2014″
Sarajevo - gypsyplaykurddance.wordpress.com.

National Geographic: Sarajewo na liście „Best Trips 2014″

Amerykański Magazyn National Geographic włączył stolicę Bośni i Hercegowiny – Sarajewo do grupy destynacji, które trzeba zobaczyć w 2014 r. tzw. „must-see” miejsc.

Lista, na której znalazło się 20 destynacji odzwierciedla wszystko, co w dzisiejszym świecie jest autentyczne i obfituje bogactwem kulturowym.

Oprócz Sarajewa na liście znalazły się John Muir Way w Szkocji, Park Narodowy Nahanni w Kanadzie, Cacao Trail w Ekwadorze, Liechtenstein, Bolaven Plateau w Laosie, wyspy Derawan w Indonezji, Ryga, Park Narodowy Nyungwe w Ruandzie, Puglia we Włoszech, Alnetejo w Portugalii, Gujana, Soczi w Rosji, Park Narodowy Rocky Mountain w Kolorado, Arbil w Iraku, Park Narodowy Ranthamore w Indiach, Republika Zielonego Przylądka, Cordoba w Argentynie, Nowy Orlean w Luizjanie, Terytorium Północne w Australii. Są to miejsca, które poleca odwiedzić National Geopgraphic. Ten amerykański magazyn nazwał Sarajewo bałkańskim feniksem miejskim.

Dziennikarz Alex Crevar napisał dla National Geographic swoje wrażenia z Sarajewa.

„Doradcy Franciszka Ferdynada prosili go, aby nie jechał do Sarajewa. Nie posłuchał ich. Jak wielu przed nim i po nim, arcyksiążę austro-węgierski błędnie ocenił tamtejszy region i ludzi. Strzały oddane przed stu laty – 28 czerwca 1914 r. w stolicy Bośni i Hercegowiny spowodowały jego śmierć i zapaliły lont prowadzący do wybuchu I wojny światowej”

Tego dnia świat się nieodwracalnie zmienił. Jednak Sarajewo, które przetrwało trzy niszczycielskie wojny i powstawało w ciągu stu lat pod sześcioma flagami narodowymi, zachowało swój charakter. Zapach czarnej kawy, która gotuje się w miedzianych naczyniach emanuje na Baščaršiji – bazarze z czasów Imperium Osmańskiego. Kujundžije, czyli złotnicy i handlowcy dywanami targują się i podśmiechują stojąc na kamiennym placu. Secesyjne budynki, powstałe w czasach panowania austro-węgierskiego, znajdują się w pobliżu minaretu.

Sarajewo nazwane „najbardziej niebezpiecznym miastem świata” w czasie wojny w latach 90-tych, aktualnie znajduje się wśród najbezpieczniejszych stolic w Europie. Odwiedzający, którzy nie są tylko powojennymi ciekawskimi, spacerują ruchliwymi ulicami do historycznych miejsc, w których modlą się muzułmanie, chrześcijanie i żydzi. Renomowany Sarajewo Film Festival odbywa się każdego lata. Turyści i lokalni mieszkańcy doświadczają przyjemności na szlakach turystycznych Gór Dynarskich.

- Oczy całego świata będą w 2014 r. skierowane na Sarajewo. Tym razem nie ze względu na tragedię, a ze względu na coś zupełnie nowego, powiedział burmistrz Ivo Komšić.

Kilka porad National Geographic

Kiedy jechać: wiosna, lato, jesień (od kwietnia do listopada), wtedy jest zazwyczaj przyjemnie. W lipcu, najcieplejszym miesiącu, średnia temperatura wynosi około 21 stopni Celsjusza. Narciarstwo jest możliwe na górze Jahorina, która była jednym z gospodarzy zimowych igrzysk olimpijskich w 1984 r.

Jak się poruszać: transport publiczny (tramwaje, trolejbusy, autobusy) jest na ogół wygodny. Taksówki i spacer są najlepszym sposobem na poruszanie się po mieście. Autobusy i pociągi łączą Sarajewo z innymi miastami BiH. W trakcie sezonu narciarskiego można się dostać autobusem z Sarajewa na Johorinę.

Gdzie się zatrzymać: Hotel Bristol, w którym znajduje się 186 pokoi jest luksusowym, dwunastopiętrowym hotelem i znajduje się tylko pięć minut od Starego Miasta, jeżeli poruszamy się taksówką lub bezpłatnym transportem hotelowym. W hotelu znajduje się basen, bezpłatny parking podziemny i mini-lodówka z bezpłatnymi napojami w każdym pokoju. Hotel Michele jest mniej luksusowy, jednak bardziej uroczy. Sześć zwykłych pokoi i dwie gościnne wyposażone są w antyki.

Gdzie jeść i pić: Wszechobecnym jedzeniem na sarajewskich ulicach jest pita. Nazwa pity zależy od tego czym jest nadziana, dlatego w menu możemy zobaczyć burek (pita z mięsem i cebulą), krompiruša (pita z ziemniakami), zeljanica (pita ze szpinakiem).

Co kupić: Kazandžiluk, czyli złotnictwo jest jednym z najstarszych w Sarajewie rzemiosł i pochodzi już z 1489 roku. Kupcie tradycyjne miedziane przedmioty takie jak džezva – naczynie do gotowania kawy, talerze czy kieliszki w warsztatach na wąskiej i posiadającej taką samą nazwę ulicy Kazandžiluk.

Wskazówki kulturowe: Picie kawy w Sarajewie nie odbywa się w biegu. Znajdźcie kawiarnię, która serwuje tradycyjną bośniacką kawę gotowaną w miedzianym naczyniu, zwanym džezva, do której podawany jest turecki słodki przysmak – rahat lokum. Następnie się zrelaksujcie i cieszcie się chwilą, jednak nie zapomnijcie zapytać kelnera jak prawidłowo zamieszać kawę i kiedy dokładnie należy wrzucić kostkę cukru.

Ciekawostka: Z Sarajewa, tylko w 20 minut jazdy autobusem można dojechać do wioski Nahorevo – miejsca początkowego, z którego można wyruszyć do największego wodospadu w BiH – wodospadu Skakavac. Agencja Turystyczna Green Visions oferuje wędrówki z przewodnikiem do wodospadu i na szczyt górski.

Rada Alexa Crevara: Mimo tego, że wędrówki górskie w okolicach Sarajewa, które było gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich w 1984 r., jest z roku na rok coraz bardziej popularne to zaminowany teren jest jeszcze powodem do niepokoju. Koniecznie należy wynająć przewodnika, takiego jak oferuje Green Visions, który wie, którą ścieżką można, a którą nie należy chodzić.

Źródło: klix.ba, travel.nationalgeographic.com, sarajevotimes.com, ekapija.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE