Home / Polityka / Nebojša Kaludjerović nowym ministrem spraw zagranicznych Czarnogóry

Nebojša Kaludjerović nowym ministrem spraw zagranicznych Czarnogóry

Czarnogórski parlament na stanowisko nowego ministra spraw zagranicznych i integracji europejskiej powołał dziś Nebojšę Kaludjerovicia, wcześniejszego dyrektora ds. politycznych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz ambasadora przy ONZ.
Za Kaludjeroviciem głosowało 43 obecnych deputowanych, 3 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu. Kaludjerović wyznaczony został z uwagi na uprzednią dymisję Milana Roćena. Swoją rezygnację Roćen uzasadnił długą działalnością w polityce i dyplomacji. Ponadto, jak tłumaczył, jego wolą było przekazanie obowiązków związanych z rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych z UE nowej osobie.
Roćen piastował stanowisko szefa dyplomacji od ogłoszenia przez Czarnogórę niepodległości w 2006 roku. W poniedziałek oświadczył dziennikarzom, że choć podał się do dymisji, nie wycofuje się z polityki. Zapowiedział uczestnictwo w kampanii przedwyborczej rządzącej obecnie Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS).
W dniu wyboru Kaludjerovicia dokonano także innej nominacji – na stanowisko ministra ds. mniejszości powołany został Hamdi Hasani. Zastąpił on Ferhata Dinoshę, który objął fotel ambasadora w Albanii.

 

Źródło: slobodnaevropa.org, nato.hr, kurir-info.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE