Home / Bałkany / Kosowo / Negocjacje o wolnym handlu między Kosowem a Turcją

Negocjacje o wolnym handlu między Kosowem a Turcją

Minister handlu i przemysłu, Mimoza Kusari-Lila oraz minister gospodarki Turcji, Zafer Çağlayan, oficjalnie rozpoczęli dziś w Ankarze negocjacje na temat umowy o wolnym handlu pomiędzy oba krajami. Wicepremier Kusari-Lila stwierdziła, iż negocjacje te są w interesie obu krajów oraz są oznaką pogłębienia współpracy gospodarczej.

– Mamy nadzieję, że negocjacje z Turcją są dobrym krokiem dla handlu Kosowa przed rozpoczęciem negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu z UE w przyszłym roku – skomentowała Kusari-Lila.

Dodała także, że gospodarka Kosowa, w porównaniu do tej tureckiej jest niewielka, i dlatego Kosowo musi chronić pewne strategiczne sektory przez kilka lat, postulując, aby rząd Turcji wziął to pod uwagę podczas negocjacji. Minister zachęciła również Rząd Turcji do stworzenia specjalnego funduszu wspierającego inwestorów tureckich chcących zainwestować w Kosowie.

Minister Gospodarki, Zafer Çağlayan, zwrócił uwagę na bliskie stosunki kosowsko-tureckie oraz zapewnił o kontynuacji współpracy.

– Rozpoczęcie negocjacji wskazuje na to, że współpraca między Turcją i Kosowem zwiększyła się. Umowa o wolnym handlu leży w interesie obu państw oraz jest ważnym krokiem dla przyszłości naszych stosunków gospodarczych. Zależy nam bardzo, aby w przyszłości zobaczyć Kosowo jako rozwinięty ekonomicznie kraj i negocjacje te będą służyć temu celowi – stwierdził minister Çağlayan.

Są to pierwsze negocjacje handlowe, które kosowskie instytucje państwowe podjęły z innym krajem. Umowa o wolnym handlu z Turcją stanowi jedną z trzech umów ramowych, które pomagają przyciągnąć inwestorów z Turcji. Trzy miesiące temu, Kosowo oraz Turcja podpisały porozumienie na rzecz ochrony i wspierania inwestycji. Natomiast wkrótce podpiszą kolejne, w celu wyeliminowania podwójnego opodatkowania.

Źródło: kohaditore.com, gazetaexpress.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE