Home / Bałkany / Czarnogóra / Negocjacje UE z Czarnogórą zapewne sroższe niż z Bułgarią i Rumunią

Negocjacje UE z Czarnogórą zapewne sroższe niż z Bułgarią i Rumunią

Rozmowy akcesyjne Brukseli z Czarnogórą będą zapewne znacznie bardziej rygorystyczne niż te, które prowadzono z Rumunią i Bułgarią kilka lat wcześniej, informuje szwajcarski dziennik „St. Galler Tagblatt”, podkreślając, że negocjacjom i planom członkostwa Podgoricy w największym stopniu zagrażają korupcja i przestępczość zorganizowana.
– Coraz większe niezadowolenie Czarnogórców budzi wszechobecna korupcja i przestępczość. Problem ten co roku odnotowuje w swoich sprawozdaniach Unia Europejska. Będą to więc dobre powody, aby Bruksela, w ramach zreformowanego procesu akcesyjnego, negocjacje z Czarnogórą otworzyła rozdziałem 23 (sądownictwo i prawa podstawowe) i 24 (sprawiedliwość, wolność i bezpieczeństwo) – czytamy w „St. Galler Tagblatt”.
Dziennik zwraca również uwagę, że obecny rząd Czarnogóry chce rozpocząć negocjacje z UE wraz z nowym mandatem, dlatego organizuje jesienią przyspieszone wybory. Nie sprawi to jednak – zdaniem szwajcarskich dziennikarzy – że korupcja i przestępczość zorganizowana przestaną być przeszkodą dla Czarnogóry w przystąpieniu do UE.
Przedterminowe wybory, zaplanowane na 14 października, zainicjowała rządząca koalicja DPS-SDP. Zdaniem „St. Galler Tagblatt”, rozdrobniona i niezorganizowana opozycja, pomimo głośnej krytyki pod adresem rządu, ma małe szanse na współtworzenie nowego gabinetu. Tymczasem, Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS), pod kierownictwem byłego premiera Milo Djukanovicia, w celu zapewnienia sobie kolejnego zwycięstwa zdecydowała się na kontynuowanie prawie 14-letniej koalicji z Socjaldemokratyczną Partią Czarnogóry (SDP).

 

Źródło: dan.co.me

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE